Według LONGi, analiza branżowa wykazuje, że do końca czerwca 2020 r. globalna zdolność produkcyjna modułów opartych na ogniwach M6 o wymiarach 166 x 166 mm przekroczy 30 GW, a do końca 2020 r. może osiągnąć nawet 60 ~ 70 GW. W związku z szybką industrializacją i odpowiedzią rynku na tę industrializację, można zaryzykować stwierdzenie, że przemysł fotowoltaiczny wkroczył w „epokę 166”.

Większe możliwości

W 2019 roku LONGi wprowadziło na rynek nowy moduł Hi-MO 4 składający się wafli krzemowych w rozmiarze M6 o wymiarach 166 x 166 mm i nadal go optymalizuje. Obecnie moc Hi-MO 4 dochodzi do 450 W, a sprawność do 20,7%. Dalsza optymalizacja ma wpływać na rozmiar i wagę modułu, umożliwiając łatwiejszą instalację na dachach.

Wykorzystanie technologii bifacjalnej i wysokiej wydajność mogą wpłynąć na obniżenie kosztów BOS oraz obniżyć LCOE. To sprawia, że Hi-MO 4 jest dobrym wyborem dla dużych elektrowni fotowoltaicznych. Do tej pory opinie klientów były pozytywne.

Reakcja rynku powyżej oczekiwań

Reakcja rynku na moduł Hi-MO 4 od LONGi przekroczyła oczekiwania samej firmy. Firma podchodzi optymistycznie do wzrostu zapotrzebowania, a według prezesa, płytki w rozmiarze M6 mają szansę stać się głównym nurtem nowej generacji w branży fotowoltaicznej. Według planów LONGi, w 2020 r. moduły z ogniwami M6 przekroczą 20 GW mocy produkcyjnej, czyli jej 80%. LONGi chce zagwarantować globalną dostawę modułów dużej mocy, pomagając branży wejść w erę masowej produkcji modułów o dużej mocy 450 W.

Według prezesa, moduły LONGi zaspokoją ponad 15% nowych instalacji fotowoltaicznych na całym świecie. Strategią firmy nie jest konkurowanie o dominację na rynku, ale promowanie transformacji globalnego sektora energetycznego poprzez poprawę możliwości dostarczanych na rynek produktów oraz przyspieszenie osiągnięcia 100% energii odnawialnej na całym świecie.

Oczekuje się, że do 2020 r. nowe moce zainstalowane w fotowoltaice wzrosną do 150 GW w skali globalnej, osiągając tempo wzrostu przekraczające 20%. Obecne zapotrzebowanie rynku na moduły dużej mocy przewyższa podaż.

Problemy z wymiarami

Konsekwencją rosnących rozmiarów ogniw jest wzrost rozmiaru samego modułu PV. Przejście z ogniw M2 na M4 spowodował wzrost szerokości ramy modułu o ok 1 cm i wzrost długości o ok 3 cm. Wkroczenie standardu M6 to kolejny wzrost rozmiaru.

Rozmiary ogniw fotowoltaicznych, źródło: solaris18.blogspot

To zmiana o tyle istotna, że musi być uwzględniana w planowaniu rozłożenia modułów PV na dachach, szczególnie w przypadku większych pól. To także problem z ewentualną wymianą modułu w istniejącej instalacji. Z punktu widzenia projektowego i wykonawczego przyjęcie przez większość producentów jednego standardu wielkości ogniw jest bardziej korzystne.

Moce produkcyjne LONGi

Zdolność produkcyjna LONGi przekracza 20 GW, co prowadzi przemysł fotowoltaiczny do nowej ery produkcji na dużą skalę.

Fabryka monokrystalicznych modułów 10GW firmy LONGi w Chuzhou działa już na pełnych obrotach, a II faza dodatkowych 5GW zbliża się do końca. Dodatkowe moce produkcyjne zwiększyły łączną globalną zdolność produkcyjną modułów LONGi do około 21 GW, przekraczając wcześniej ogłoszony „Trzyletni plan zdolności”.

Zhong Baoshen, prezes LONG jest bardzo optymistycznie nastawiony do szybkiego rozwoju fotowoltaiki w kontekście globalnej transformacji energetycznej. Dalsze zwiększanie zdolności produkcyjnej modułów mono-krystalicznych przez LONGi stopniowo zwiększy możliwości zrealizowania popytu na produkty o wysokiej wydajności.

Źródła: LONGi, solaris18.blogspot

Redakcja GLOBEnergia