Czy gruntowe pompy ciepła odchodzą w zapomnienie?

Z roku na rok słyszymy o kolejnych rekordach sprzedażowych powietrznych pomp ciepła. Kilkaset procent wzrostu rok do roku, kolejne nowe modele - na każdym kroku powietrzne pompy ciepła, split, monobloki i dylematy, które będą przyszłością na rynku. Też macie wrażenie, że rynek skupia się na powietrznych pompach ciepła? Zastanawiacie się dlaczego tak jest? Może warto przypomnieć sobie o ich gruntowych odpowiednikach? Jakie miejsce na rynku dzisiaj zajmują gruntowe pompy ciepła? Czy odchodzą w zapomnienie?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Rynek pomp ciepła stale rośnie, a każdy kolejny rok okazuje się rekordowy. W ostatnim czasie przyczyniają się do tego głównie powietrzne pompy ciepła. Według danych EurObserv’ER 2021, na koniec 2020 roku w Polsce pracowało łącznie 232 893 pomp ciepła, przy czym 167 tysięcy z nich -  ponad 70% stanowiły powietrzne pompy ciepła. W samym 2020 roku, w Polsce sprzedano ponad 40 tysięcy powietrznych pomp ciepła. Według podsumowania Konsorcjum, 2020 rok Polska zakończyła na 5. miejscu w Europie pod kątem rocznych przyrostów!

Sprzedaż gruntowych pomp ciepła w 2020 roku

Jak poinformował PORT PC, w 2020 roku po raz pierwszy zanotowano spadki w sprzedaży gruntowych pomp ciepła. W przypadku pomp ciepła typu solanka woda sprzedaż urządzeń spadła z 6190 sztuk w 2019 roku do 5260 szt. w 2020 roku. Przełożyło się to na spadek sprzedaży na poziomie około 15%.

Sprzedaż pomp ciepła od 2010 do 2020 roku, źródło PORT PC

Rynek pomp ciepła 2021

Choć 2021 rok już się skończył, na ostateczne podsumowanie sprzedaży będziemy jeszcze musieli chwilę poczekać. Według danych PORT PC, wiele wskazuje na to, że polski rynek pomp ciepła powietrze-woda będzie rynkiem numer 3 w Europie, zaraz po Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła spodziewa się, że podsumowanie 2021 roku wykaże blisko 190–200-procentowy – spektakularny – wzrost rynku pomp powietrznych. Wszystko wskazuje na to, że liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze-woda na koniec 2021 roku będzie wynosić około 80 tysięcy urządzeń. A co z gruntowymi pompami ciepła? Spodziewana jest lekka stagnacja w sprzedaży gruntowych pomp ciepła - i jak pokazują dane z 2020 roku - nie pierwszy raz.

Co ciekawe, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych w III kwartale 2021 roku zaobserwowało wzrost zainteresowania gruntowymi pompami ciepła. Wynikało to z dużych problemów z realizacją dostaw modeli typu powietrze/woda. Zdarzały się przypadki, że inwestorzy zdecydowani na powietrzną pompę ciepła zmienili ją na gruntową, która akurat była dostępna. W efekcie, gruntowe pompy ciepła w III kwartale 2021 roku odnotowały wzrost na poziomie prawie 10% w wypadku pomp nierewersyjnych do c.o. i trzykrotny wzrost w wypadku pomp woda/woda i woda/powietrze o małych mocach. 

Co będzie dalej? Co wykaże podsumowanie całego 2021 roku? Czy gruntowe pompy ciepła odchodzą w zapomnienie, czy jednak z powrotem będą stawały się coraz bardziej popularne? Dowiedz się więcej!

Zapraszamy na XV - JUBILEUSZOWE FORUM POMP CIEPŁA

Okazją do rozmowy o zmieniającym się rynku pomp ciepła będzie jubileuszowe - XV Forum Pomp Ciepła, które odbędzie się już 23 lutego 2022 r. w Kielcach podczas Targów ENEX! Forum Pomp Ciepła to wyjątkowe spotkanie i idealna okazja do tego, by poznać rynek, nowe technologie i użyteczności, czy sposoby sterowania i diagnostyki pomp ciepła. To przestrzeń do konfrontacji teorii z praktyką. To w końcu miejsce do analizy cen, rozmów o zmianach w prawie, czy o kolejnych wymaganiach dla instalatorów. To też przestrzeń do zadawania pytań i rozwiązywania problemów!

W trakcie XV Forum Pomp Ciepła zostaną poruszone takie tematy jak:

  • potencjał polskiego pomp ciepła -  dane rynkowe oraz porównanie do rynku europejskiego
  • lokalny łańcuch dostaw
  • miejsce gruntowych pomp ciepła w rynku 
  • powietrzne pompy ciepła a wielka skala montaży
  • problemy proceduralne i prawne 
  • wpływ czynników chłodniczych na rynek urządzeń 2022-2023
  • sterowanie i eksploatacja pomp ciepła
  • łączenie technologii
  • i… wiele innych!

Na koniec zaprosimy Państwa na GALĘ 15-lecia FORUM POMP CIEPŁA - niespodziankę i konkurs dla publiczności! Zapraszamy do zapisów!

XV Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczych

GDZIE: Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1
KIEDY: 23.02.2022 r.
OFICJALNA STRONA WYDARZENIA: https://wydarzenia.globenergia.pl/xv-forum-pomp-ciepla/
REJESTRACJA: https://bit.ly/XV-FORUM-PC-REJESTRACJA 

Udział w forum jest bezpłatny - zarejestruj się już dziś!

Zobacz również