Gruntowa pompa ciepła jest kojarzona z urządzeniem grzewczym, które powinno samo ogrzewać budynek i nie powinna wymagać wspomagania innych źródeł ciepła. To jedna z cech, która odróżnia ją od powietrznych pomp ciepła, które dobiera się w taki sposób, by zawsze były wspierane szczytowym źródłem ciepła.

Gruntowa pompa ciepła nie potrzebuje tego źródła, ale wbrew pozorom grzałki, które w urządzeniach są zamontowane mają uzasadnienie.

Po pierwsze wygrzew budynku

Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego grzałki elektryczne są wymagane w gruntowych pompach ciepła to pierwszy wygrzew budynków. Pamiętajmy, że dolne źródło które dobierane jest do budynku, ma zapewnić ilość ciepła potrzebną do ogrzania tego budynku w zimie.

Pierwszy wygrzew budynku, po jego wybudowaniu, wymaga dostarczenia do budynku bardzo dużej ilości ciepła. Wygrzew ma na celu m.in. odparowanie wody ze ścian i podłóg. Z tego względu dolne źródło pompy ciepła w przypadku gruntowej pompy ciepła może ulec zamrożeniu – uszkodzeniu. Dlatego właśnie pierwszy wygrzew powinien być realizowany za pomocą grzałki. W urządzeniach z rodziny Vitocal grzałki elektryczne dołączone są do urządzeń fabrycznie – w standardzie.

Po drugie – coraz łagodniejsze zimy

Drugą kwestią jest aktualna tendencja do dobierania gruntowych pomp ciepła unikając ich przewymiarowania, a nawet dobierania zgodnie z zapotrzebowaniem budynku na ciepło. W ostatnim czasie zimy nie są już w naszym kraju ostre i mroźne, stąd maksymalna moc grzewcza urządzenia będzie wykorzystywana rzadko lub nie będzie wykorzystywana w ogóle. Dopuszczalne jest zatem dobranie gruntowej pompy ciepła o mniejszej mocy grzewczej niż zapotrzebowanie budynku na ciepło, pod warunkiem doposażenia jej w grzałkę elektryczną.

Wielkość dolnego źródła dobierana jest dalej do zapotrzebowania budynku na ciepło, natomiast pompa ciepła ma mniejszą niż wymagana moc grzewczą, by w skrajnych przypadkach wesprzeć ją grzałką elektryczną.

To spowoduje, że koszt urządzenia grzewczego będzie niższy, a jego minimalna moc grzewcza będzie bardziej dostosowana do zapotrzebowania na ciepło budynku w okresach przejściowych. Dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej np. -15 stopni Celsjusza na zewnątrz, niedobór ciepła, który może mieć miejsce będzie uzupełniany grzałką.

Grzałka elektryczna w pompie ciepła – bezpieczeństwo i dłuższa żywotność urządzenia

Montaż w standardzie grzałki elektrycznej w gruntowej pompie ciepła daje bezpieczeństwo dla dolnego źródła ciepła, zarówno w przypadku pierwszego wygrzewu budynku jak również w przypadku wystąpienia kiedyś długiej i mroźnej zimy, grzałka zabezpieczy dolne źródło przed zamrożeniem, przejmując zadanie ogrzewania budynku i nie doprowadzając do spadku temperatury dolnego źródła poniżej 0 stopni Celsjusza.

Dodatkowo lepsze dopasowanie mocy grzewczej urządzenia do najczęściej panujących temperatur zewnętrznych wydłuża żywotność pompy ciepła i ogranicza koszty inwestycyjne.

Redakcja GLOBEnergia