Czy hybrydowe pompy ciepła są przyjazne dla środowiska?

Hybrydowa pompa ciepła jest coraz popularniejszym rozwiązaniem grzewczym. Popyt na to urządzenie wynika z wykorzystywania przez nie ekologicznych źródeł energii. Czy takie pompy są przyjazne dla środowiska? Emisja gazów cieplarnianych należy do największych problemów ekologicznych XXI wieku, dlatego warto wiedzieć, jak hybrydowe pompy ciepła wpływają na środowisko. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj zastosowanie hybrydowych pomp ciepła!

Zdjęcie autora: Immergas

Immergas

Producent urządzeń grzewczych

Podziel się

Hybrydowa pompa ciepła – co to za urządzenie?

Hybrydowe pompy ciepła są innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym. W celu ogrzania domu, innego budynku lub wody wykorzystują energię odnawialną. Pompa Magis COMBO V2 dostępna w ofercie Immergas pobiera energię z powietrza poprzez jednostkę zewnętrzną i przekazuje ją do jednostki wewnętrznej za pomocą ekologicznego czynnika R32. Następnie ciepło jest wysyłane do instalacji grzewczej budynku.

Hybrydowa pompa ciepła Immergas stanowi połączenie kotła gazowego i pompy ciepła. Umożliwia więc korzystanie i z gazu, i z energii elektrycznej do ogrzewania. Dzięki temu urządzenie działa nawet w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych, czyli podczas mrozu czy silnego wiatru. Nadaje się ono do stosowania w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Sprawdzi się także w budynkach modernizowanych. Zintegrowane dwa urządzenia pozwalają hybrydowej pompie radzić sobie ze zmiennym zapotrzebowaniem na ciepło. Elektroniczny system regulacji mocy, zdalne sterowanie czy programowanie tygodniowe to funkcje, które ułatwiają korzystanie z tej pompy.

Hybrydowa pompa ciepła Immergas

Zalety pompy ciepła i kotła gazowego w jednym urządzeniu

Kocioł gazowy oraz pompa ciepła to dwa zupełnie różne urządzenia grzewcze. Każde z nich ma unikalne zalety, które sprawiają, że warto z nich korzystać. Kocioł wytwarza energię cieplną w wyniku spalania gazu ziemnego lubpropanu technicznego. Pompa z kolei pobiera tę energię z otoczenia – wody, powietrza lub gruntu – i przekazuje ją do instalacji grzewczej. 

Różnice między tymi urządzeniami dotyczą między innymi źródła ciepła (w przypadku kotła paliwa gazowego a w przypadku pompy prądu elektrycznego i powietrza). Jedno z nich wymaga jedynie podłączenia do prądu. Ile energii zużywa pompa ciepła? Dobrze dobrane urządzenie wytwarza ciepło przy minimalnym wykorzystaniu zasobów (w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną może tworzyć samowystarczalną instalację). 

Kocioł gazowy sprawdzi się w przypadku, kiedy woda w instalacji centralnego ogrzewania musi osiągnąć więcej niż 45 st. Celsjusza. W okresie zimowym, kiedy instalacja centralnego ogrzewania jest starsza i była projektowana na wysokie temperatury (75-80 st. Celsjusza), jest przed lub w trakcie modernizacji oraz w przypadku ujemnych temperatur, gaz okaże się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. W pozostałych przypadkach to pompa ciepła jest rozwiązaniem tańszym i efektywniejszym. Hybrydowe połączenie sprawia, że zawsze mamy dostęp do korzystniejszego rozwiązania. 

Dzięki hybrydowej pompie ciepła nie musisz zastanawiać się nad wyborem jednego z tych rozwiązań. Tego rodzaju urządzenie zapewnia wydajną pracę i komfort cieplny w różnych warunkach pogodowych. Jeśli wystąpi nagłe zapotrzebowanie na ciepło, zaspokoi je pompa, a kocioł gazowy podtrzyma dogodną temperaturę nawet w przypadku bardzo niskich temperatur. To rozwiązanie jest więc zarówno energooszczędne, jak i niezawodne podczas mrozów. Czy przekłada się to na względy ekologiczne?

Hybrydowa pompa ciepła a ekologia

Opisywane w artykule urządzenie grzewcze należy do najbardziej ekologicznych źródeł energii cieplnej. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu odnawialnej energii do ogrzewania domów oraz podgrzewania wody użytkowej. Urządzenie zużywa znacznie mniej zasobów niż tradycyjny kocioł gazowy lub olejowy. To z kolei sprawia, że hybrydowa pompa ciepła emituje mniej gazów cieplarnianych w porównaniu z kotłem kondensacyjnym. Założenie jej w swoim domu stanowi więc cenny wkład w ochronę środowiska. 

Co więcej, rozwiązanie to jest również korzystne finansowo – minimalne zużycie paliwa zmniejsza koszty eksploatacji urządzenia grzewczego. Ponadto niezależnie od danej ceny prądu lub gazu możemy zawsze korzystać z tańszej opcji, co zabezpieczy nas na przyszłość przed niestabilnymi cenami. Przekłada się to również na oszczędności widoczne na rachunkach za ogrzewanie. Zaletą hybrydowej  pompy ciepła jest również fakt iż bierze udział w programach dotacyjnych takich jak: czyste powietrze, stop smog, ciepłe mieszkanie, mój prąd.

Materiał promocyjny

Zdjęcie autora: Immergas

Immergas

Producent urządzeń grzewczych