Instalacje fotowoltaiczne można montować już prawie na wszystkich pokryciach dachowych. Najpopularniejsze z nich jest pokrycie z blachy i dachówka ceramiczna. Nieumiejętny montaż instalacji fotowoltaicznej może spowodować utratę gwarancji na pokrycie dachowe. Dlatego wielokrotnie na łamach GLOBEnergia.pl apelujemy do czytelników, by z rozwagą wybierali instalatorów – z kompetencjami i doświadczeniem.

Gwarancja

O ryzyko związane z utratą gwarancji pytamy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych i elewacyjnych który, w zależności od rodzaju pokrycia, oferuje gwarancję nawet do 60 lat. Czy właściciel domu może utracić gwarancję na pokrycie dachowe w przypadku zainstalowania fotowoltaiki na dachu? Blachotrapez w odpowiedzi na pytania GLOBEnergia.pl wskazuje, że tak – jest takie ryzyko.

– Istnieje taka możliwość np. w sytuacji, gdy montaż paneli nie został prawidłowo wykonany lub firma instalacyjna uszkodziła pokrycie. Niestety, w ostatnim czasie, przyjmujemy dużo zgłoszeń reklamacyjnych, które nie są przez nas uznawane, ponieważ np. przeciekający dach jest wynikiem nieumiejętnie wykonanego montażu instalacji PV. W takich sytuacjach nie możemy odpowiadać za błędy osób trzecich – wskazuje firma.

Producent wyjaśnia dalej na przykładzie – załóżmy, że chcemy coś sobie zamontować do auta i przewiercamy w tym celu karoserię samochodu, który jest na gwarancji. Nagle jednak okazuje się, że zrobiliśmy to niewłaściwie i drzwi nam się pogięły i są nieszczelne, albo pojawiają się ogniska korozji, bo przy okazji wiercenia zniszczyliśmy jeszcze powłokę lakierniczą. Co robimy? Jedziemy do salonu zgłosić reklamację. No i jak Państwo myślą? Jaką odpowiedź usłyszymy? To chyba jasne – utrata gwarancji – pyta retorycznie firma.

Konsultuj kwestię instalacji PV z producentem pokrycia dachowego

W przypadku budowy domu warto skonsultować kwestię instalacji fotowoltaiki z dostawcą pokrycia, by zorientować się, co obejmuje gwarancja i jakie są ryzyka. – Pozwoli nam to uniknąć niemiłych niespodzianek – wskazuje firma.

– Warto dowiedzieć się zarówno od producenta, jak i firmy, od której kupujemy instalację, jak wygląda kwestia gwarancji i rękojmi na dach i instalację. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że wpuszczenie na dach ekipy bez certyfikacji, która dokona instalacji systemu fotowoltaicznego, w przyszłości może przysporzyć nam wielu problemów. Jako producent pokryć dachowych spotykamy się z takimi sytuacjami niemal codziennie – wskazuje producent.

Blachotrapez mówi o sytuacjach, w których firma zainstalowała panele, zniknęła z rynku, dach przecieka i nie ma podmiotu, do którego można się zwrócić z reklamacją.

– Klient zostaje sam z przeciekającym bądź uszkodzonym dachem, a to wiadomo – generuje koszty. O zachowaniu gwarancji na dach warto pomyśleć i ustalić szczegóły zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej firmy z branży OZE. Rozmowa przecież nic nie kosztuje, a może pozwolić uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z niewiedzą -wyjaśnia producent pokryć dachowych.

Podkreśla, że warto zawsze skonsultować się z doradcą, który posiada obszerną wiedzę i brać pod uwagę jego rady.

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom