Czy jesteśmy gotowi na zimę? Zapotrzebowanie na energię w Polsce
Za nami pierwsza fala mrozów. Temperatura w niektórych częściach kraju spadła poniżej 15 st. Celsjusza. Jakiego zapotrzebowania na moc spodziewają się Polskie Sieci Elektroenergetyczne? Czy istnieje prawdopodobieństwo ogłoszenia okresu przywołania na rynku mocy?
Podziel się
W ostatnich dniach w szczytach porannych i wieczornych zapotrzebowanie na moc wynosiło ok. 26-27 GW.
Zapotrzebowanie na energię w Polsce w dniu 8 grudnia 2023 roku. Źródło: pse.pl
Dla porównania najwyższe dotychczas zapotrzebowanie odnotowano 12 lutego 2021 roku. Wyniosło ono wówczas ponad 27,6 GW.
“Spadek temperatur w najbliższych dniach może spowodować wzrost zapotrzebowania, jednak obecne analizy nie wskazują, by wystąpiły problemy z jego zaspokojeniem. Bilans mocy w istotnym stopniu zależy od wietrzności, wpływającej na generację farm wiatrowych, oraz dostępności mocy wytwórczych w elektrowniach konwencjonalnych” - stwierdza Maciej Wapiński, specjalista i koordynator Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Dokładną mapę wietrzności można znaleźć na stronie Global Wind Atlas.
Mapa wietrzności. Dane dla środkowej Europy w dniu 8.12.2023 roku. Źródło: Global Wind Atlas
Z powyższej mapy wynika, że warunki dla generacji energii wiatrowej są względnie dobre.
Produkcja energii elektrycznej w Polsce. Źródło: energy.instrat.pl
8 grudnia 2023 roku z wiatru każdej godziny pochodzi średnio 0,8-1,9 GWh. Energia z odnawialnych źródeł łącznie stanowi od 6,4% do 13,1% miksu energetycznego w Polsce.
Czy będzie konieczne ogłoszenie okresu przywołania na rynku mocy?
Gdy rezerwa mocy zagraża bezpieczeństwu energetycznemu kraju, tj. kiedy prognozowana, dostępna nadwyżka mocy ponad zapotrzebowanie jest niższa niż 9%, które jest wymaganym minimum dla bezpieczeństwa pracy systemu energetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają możliwość skorzystania z tzw. okresu przywołania na rynku mocy. Oznacza on stan gotowości wszystkich elektrowni, które mają podpisane umowy mocowe z PSE - nie ma jednak żadnych konsekwencji dla odbiorców końcowych.
Czy w związku z zapotrzebowaniem, które niemal sięga poziomów rekordowych, możemy spodziewać się okresu przywołania na rynku mocy?
“Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o prawdopodobieństwo ogłoszenia okresu przywołania na rynku mocy – to, czy podjęty zostanie taki krok, zależy od bieżącej sytuacji bilansowej w systemie” - odpowiada Maciej Wapiński.
Stan okresu przywołania musi być ogłoszony na 8 godzin przed jego planowanym rozpoczęciem. Warto przypomnieć, że poprzednie okresy przywołania na rynku mocy nie miały miejsca podczas okresu grzewczego, lecz wystąpiły w sierpniu 2023 roku i we wrześniu 2022 roku.
W przypadku, gdy wprowadzenie okresu przywołania na rynku mocy nie wystarczy, by zgromadzić potrzebną energię, PSE decyduje się na zakup interwencyjny mocy za granicą w ramach międzyoperatorskiej pomocy awaryjnej. Jeśli i ten środek zawiedzie, kolejnym krokiem jest wprowadzenie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, czyli ogłoszenie tzw. „stopni zasilania”. Na razie możemy jednak odetchnąć spokojnie - nic nie wskazuje na to, by sięganie po tak drastyczne metody było konieczne.