Czy Kenia wykorzysta potencjał do produkcji energii z PV?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Afrykański deweloper Rendeavour ukończył montaż systemu fotowoltaicznego o mocy 1 MW na dachu budynku Dormans Coffee w parku przemysłowym Tatu w Nairobi. Instalacja jest częścią planowanego projektu wdrożenia 30 MW w Tatu City, nowej inwestycji w stolicy.

Wygeneruje on taką ilość energii, która może zaspokoić potrzeby około 8 500 budynków rocznie. Rendeavour zakończył instalację w niecały tydzień, a sam projekt jest nieco tajemniczy. Firma bowiem nie ujawniła np. dostawcy modułów PV dla projektu. Moc wytwarzana z paneli słonecznych będzie dystrybuowana do użytku w domach i firmach w mieście.

Cały park przemysłowy ze słonecznymi dachami?

Jedna instalacja to dopiero początek inwestycji! Deweloper Lagos planuje zainstalować panele słoneczne na każdym dachu w parku przemysłowym Tatu. Będzie to według szacunków największa tego typu inwestycja w Afryce Wschodniej. Teren obejmuje obiekty należące do firm, takich jak gigant z Wielkiej Brytanii - Unilever. Sam park przemysłowy o powierzchni 5 000 hektarów cechuje się różnorodną architekturą. Znajdują się tam zarówno obiekty mieszkalne, jak i biura oraz powierzchnie handlowe. Ponad 5 000 domów jest dopiero w budowie.

Niewykorzystany potencjał

Kenia posiada ogromny potencjał wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Mimo tego, łączna moc instalacji fotowoltaicznych pozostaje znikoma, na poziomie 93 MW na koniec 2018 r.

Rząd Kenii i Bank Światowy niedawno przedstawiły strategiczny plan działania, który podkreślił znaczenie off-gridowej energetyki słonecznej w zapewnianiu powszechnego dostępu do energii. Organizacje partnerskie oszacowały, że zaprezentowany plan działania może zapewnić do 14 mld dolarów na inwestycje w ciągu najbliższych pięciu lat.

Zapowiedzi kilku nowych projektów w ostatnich miesiącach wzbudziło również nadzieje na PV w większej skali. Na początku grudnia francuski deweloper Voltalia uzyskał pożyczkę w wysokości 18,1 mln dolarów od African Development Bank na budowę 50 MW elektrowni słonecznej w hrabstwie Nandi, około 310 km na północny zachód od Nairobi. Zaledwie dwa tygodnie później Voltalia ujawniła, że ​​będzie obsługiwać usługi EPC dla kolejnego 40 MW projektu fotowoltaicznego, należącego do niezależnego producenta energii słonecznej Alten Africa, który zlokalizowany będzie w pobliżu miasta Eldoret.

Zobacz również