W ubiegłym tygodniu rozpoczęto wiercenie pierwszej głębokiej elektrowni geotermalnej w Kornwalii. Ponadto za niecałe pół roku uruchomione zostanie otwarte spa geotermalne. Ze względu na budowę geologiczną Kornwalia jest najkorzystniejszym miejscem dla inwestycji z sektora energii geotermalnej w całym kraju.

Energia elektryczna i cieplna z geotermii

Firma Geothermal Engineering Ltd (GEL) zajmująca się projektem, ma siedzibę na terenie przemysłowym United Downs Industrial Estate w Kornwalii, w południowo-zachodniej Anglii.
Firma planuje zapewnić energię geotermalną do zasilenia nawet 3000 domów. Według projektu wywiercone zostaną dwa odwierty geotermalne w granitowej skale. Ich głębokość sięgnie 4,5 km! Woda pompowana na powierzchnię z najgłębszej studni będzie miała temperaturę około 190 stopni Celsjusza. Projekt demonstracyjny uzyskał dofinansowanie w wysokości 18 milionów funtów (23,54 miliona USD), przy czym 10,6 miliona funtów pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerami projektu są British Geological Survey, GeoScience Ltd. oraz Instytut z Uniwersytetu Plymouth. Szacuje się, że w ten sposób, w dużej mierze niewykorzystane zasoby geotermalne Wielkiej Brytanii, mogą pokryć do 20 procent krajowego zapotrzebowania.

– Potencjał ekonomiczny i energetyczny Kornwalii jest ogromny. Jedynym ograniczeniem rozwoju będą ludzie i ich obawa przed postawieniem kolejnej platformy wiertniczej – skomentował sytuację Peter Ledingham, project manager w firmie Geothermal Engineering Ltd.

Platforma wiertnicza w Kornwalii. Źródło: GEL

Geotermalne spa Jubilee Pool

Kornwalia zainwestowała również w otwarte baseny geotermalne, wzorując się na Blue Lagoon w Islandii. Obiekt ma zostać ukończony przed Wielkanocą w 2019 roku. Jubilee Pool stanie się pierwszym tego rodzaju spa w Wielkiej Brytanii. Projektem kieruje firma Geothermal Engineering Ltd.

Aby zminimalizować straty ciepła z basenu i stworzyć możliwie trwały obiekt, zaprojektowano ściankę, która ma chronić przed wiatrem. Osłona przeciwwiatrowa będzie wykonana ze słupków ze stali nierdzewnej i z wypełnieniem z przezroczystego szkła. Dodatkowo, gdy basen będzie nieużywany, chroniła go będzie od góry dmuchana materiałowa osłona.

Wizualizacja projektu Jubilee Pool. Źródło: GEL

Źródło: cornwalllive.com

Monika Ciosek

Redaktor GLOBEnergia