Czy łączna moc mikroinstalacji OZE sięgnie poziomu 10 GW w 2022 roku?

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), stowarzyszenie zrzeszające operatorów elektroenergetycznych systemów dystrybucyjnych oraz przesyłu, przedstawiło najnowsze dane dotyczące mikroinstalcji OZE w Polsce. Na koniec stycznia 2022 roku liczba prosumentów sięgnęła poziomu 880 tysięcy. Pytamy eksperta o dynamikę rozwoju rynku mikroinstalacji OZE w Polsce.

Podziel się
Instalacje fotowoltaiczne stanowią większość mikroinstalacji prosumenckch przyłączonych do sieci na podstawie zgłoszenia. Ma to związek z taniejącą technologią, programami dotacyjnymi oraz korzystnym systemem rozliczenia wyprodukowanej energii - systemem opustów. Na koniec stycznia 2022 roku, liczba prosumentów w Polsce przekroczyła poziom 887 tys. Wszystko na to wskazuje, że bariera 1 miliona zostanie przekroczona w I kwartale 2022 roku. Na poniższej grafice przedstawiono dynamikę przyrostu instalacji od II kwartału 2017 roku.
Jeżeli chodzi o moc zainstalowaną, to ta przypadająca tylko na mikroinstalacje OZE wyniosła 6350,8 MW. Jest to najliczniejszy segment energetyki słonecznej w Polsce. Dynamikę wzrostu mocy przedstawia poniższa grafika.
Jak zauważa PTPIREE, od początku 2019 roku obserwowany jest dynamiczny wzrost liczby mikroinstalacji przyłączonych do sieci przez OSD. Liczba mikroinstalacji od początku 2019 roku do końca 2021 roku uległa blisko 16-krotnemu wzrostowi (o 1475 proc.), przy jednoczesnym blisko 18-krotnym wzroście mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach. W IV kwartale 2021 roku OSD przyłączyli do swoich sieci ponad 141 tysięcy nowych mikroinstalacji, o łącznej mocy ponad 1152 MW.
Na koniec stycznia 2022 roku łącznie liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej OSD wyniosła ponad 887 tysięcy, a ich moc ponad 6,35 GW. W trudnej sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19, OSD w 2020 oraz 2021 roku przyłączyli do swoich sieci blisko 7-krotnie więcej mikroinstalacji niż w roku 2019 oraz ponad 5-krotnie więcej niż wynosi łączna liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych w latach poprzednich.
W samym tylko 2021 roku przyłączono ponad 396 tysięcy nowych mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 3 GW. Dla porównania w roku 2020 liczba przyłączonych mikroinstalacji wyniosła 303 tysiące, a ich łączna moc niewiele ponad 2 GW. W 2021 roku liczba mikroinstalacji wzrosła o ponad 86 proc., a moc zainstalowana mikroinstalacji w systemie elektroenergetycznym wzrosła o ponad 101 proc.
Moc zainstalowana w segmencie mikroinstalacji może sięgnąć 10 GW na koniec 2022 roku
W styczniu 2022 roku przyłączono do sieci OSD ponad 33 tysiące nowych mikroinstalacji o mocy ponad 280 MW. Dla zobrazowania obecnej dynamiki, tylko w styczniu 2022 roku liczba przyłączonych mikroinstalacji była większa o ponad 1,5 tysiąca od łącznej liczby przyłączonych mikroinstalacji w całym I kwartale 2020 roku. Przy utrzymaniu się tej dynamiki przyłączy, na koniec 2022 roku łączna moc mikroinstalacji może osiągnąć wartość ok 10 GW - szacuje PTPIREE.
Czy osiągnięcie jeszcze w tym roku poziomu 10 GW w segmencie energetyki prosumenckiej jest realne? O komentarz poprosiliśmy Bogdana Szymańskiego, prezesa stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SBF Polska PV.
- W normalnych uwarunkowaniach rynkowych osiągniecie takiego poziomu byłoby jak najbardziej realne. Biorąc jednak pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną oraz legislacyjną, przyrost zainstalowanej mocy w instalacjach PV będzie przesuwał się z domowych instalacji prosumenckich w kierunku instalacji firmowych, nie tylko mikro, ale coraz częściej małych, nie będących instalacjami prosumenckimi - wskazuje Szymański.
Dodaje, że w sytuacji zmiany systemu rozliczenia prosumentów od 1 kwietnia 2022 bardzo ważne jest szybkie uruchomienie kolejnej 4 edycji programu dotacyjnego Mój Prąd, która w sytuacji pogorszenia ekonomiki inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne pozwoli inwestorom zachować atrakcyjną stopę zwrotu.
Wzrasta moc zainstalowana przyłączanych instalacji
Średnia moc jednostkowa przyłączanych do sieci mikroinstalacji rok do roku jest wyższa, jednakże w okresie 2018-2020 wzrosty te były minimalne w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast od początku 2021 roku dynamika ta przybiera na sile. W IV kwartale 2021 roku średnia moc przyłączonej mikroinstalacji wyniosła 8,17 kW i była o prawie 1,5 kW wyższa niż średnia moc mikroinstalacji przyłączanych do sieci w roku ubiegłym (6,68 kW), natomiast dla całego 2021 roku średnia moc wyniosła 7,62 kW i była o prawie 1 kW wyższa niż średnia moc mikroinstalacji w roku ubiegłym. Średnia moc przyłączonej mikroinstalacji w styczniu 2022 roku wyniosła 8,39 kW i stanowi kolejny wzrost w stosunku do miesięcy i lat ubiegłych.
Obecny trend wskazuje na zainteresowanie prosumentów przyłączaniem instalacji o większej mocy niż w latach ubiegłych, co niestety nie jest zjawiskiem pozytywnym ze względu na brak w dużej większości przypadków możliwości autokonsumpcji wyprodukowanej energii elektrycznej i może świadczyć o przewymiarowaniu mikroinstalacji.
Źródło: PTPIREE, własne
Polecane
NaszEauto: możliwa korekta programu, czyli krok w dobrą stronę

“Żegnamy 10H”. Ustawa wiatrakowa oficjalnie przyjęta przez rząd
