Czy magazyn energii zawsze się opłaca? Ekspert odpowiada!

Można wymieniać wiele zalet inwestycji w przydomowy magazyn energii. Jednak koniec końców tym, co najbardziej liczy się przy zakupie takiego urządzenia jest jego rentowność. Innymi słowy - kiedy, i czy w ogóle, taka inwestycja się nam zwróci? Nad tym tematem pochylimy się razem z Mykhailo Sorochynskim z firmy BMZ Poland. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak zauważa ekspert z firmy BMZ Poland na okres zwrotu magazynu energii wpływa bardzo dużo czynników - począwszy od ceny energii elektrycznej, po wielkość i zasady funkcjonowania samego magazynu. Do głównych wskaźników mających wpływ na rentowność magazynów energii można zaliczyć:

  • ceny energii elektrycznej (zakup/sprzedaż),
  • profil zużycia energii w gospodarstwie domowym,
  • obecność urządzeń zwiększających zużycie energii elektrycznej na własne potrzeby,
  • system zarządzania energią,
  • warunki pogodowe,
  • system ogrzewania budynku.

Powyższe wskaźniki są mocno związane nie tyle z funkcjonowaniem samego magazynu, ale również z autokonsumpcją energii elektrycznej w obrębie gospodarstwa domowego. 

Autokonsumpcja kluczem do sukcesu

Jeśli magazyn energii ma służyć przede wszystkim zwiększeniu autokonsumpcji energii w gospodarstwie domowym, to musi on być dobrze dobrany zarówno do zużycia energii przez domowników, jak i produkcji energii np. z paneli PV.  Ważnym czynnikiem jest też posiadanie inteligentnego systemu zarządzania energią, który będzie sterował pracą zarówno magazynu energii, jak i instalacji fotowoltaicznej. 

- Przy zastosowaniu magazynu energii o pojemności 14,2 kWh udało się zmagazynować aż 30% energii z instalacji PV o mocy 7 kWp, która w innym wypadku trafiłaby do sieci - zauważa Mykhailo Sorochynsky. 

Dzięki magazynowaniu energii prosument może oszczędzać pieniądze, co przekłada się na obliczenie rocznego zysku z zakupu magazynu energii. 

Czy magazyn energii zawsze się zwróci?

Właściwy dobór pojemności magazynu energii do potrzeb jest niezwykle istotny przy obliczaniu jego czasu zwrotu. W celu zobrazowania tej zależności porównajmy ze sobą dwa przypadki. Oba odnoszą się do tego samego domu, który jest wyposażony w instalację PV o mocy 10 kWp. 

W pierwszym przypadku rozważono montaż magazynu energii o pojemności 30 kWh. W obliczeniach przyjęto, że 1 kWh pojemności kosztuje 2 tys. zł. Tym samym tak duży magazyn energii będzie kosztował ok. 60 tys. zł. W takiej sytuacji pozwoliłby on na zmagazynowanie 2,22 MWh energii rocznie, co zwiększa roczną autokonsumpcję energii o 23%. Wydawać by się mogło, że to świetny wynik. Problem leży w tym, że koszt inwestycji jest na tyle duży, że taki magazyn energii nie zwróci się nigdy. 

Natomiast gdy w tym samym domu postawimy na magazyn energii o pojemności 7,5 kWh sytuacja wygląda dużo lepiej. Zakup urządzenia o takiej pojemności to koszt ok. 15 tys. zł i przyczyni się ono do zmagazynowania jedynie 12% nadwyżek z fotowoltaiki. 

- W takim przypadku magazyn energii zwróci się już po ok. 14 latach - podkreśla ekspert z firmy BMZ Poland. 

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę możliwe dofinansowania. Przykładowo, jeśli za każdą kWh pojemności magazynu możemy otrzymać dofinansowanie na poziomie 1 tys. zł, to według eksperta, taka inwestycja zwróci się już po 7 latach.

Dobór elementów instalacji

Wspomniana wcześniej autokonsumpcja jest ściśle związana z systemem zarządzania energią. Podjęcie decyzji o zakupie magazynu energii elektrycznej będzie najbardziej zasadne w momencie, gdy budynek będzie wyposażony właśnie w taki system zarządzający.  Wtedy to prosument będzie mógł dostosować współpracę instalacji PV z magazynem energii do własnych potrzeb. To także ma duży wpływ na czas zwrotu inwestycji w magazyn energii. 

Jak zaznacza Mykhailo Sorochynsky, bardzo ważne jest także odpowiednie dobranie pojemności baterii do mocy falownika fotowoltaicznego. Przykładowo, do inwertera o mocy 5 kW powinno się dobrać baterię o pojemności ok. 10 kWh. Taka bateria może pobrać maksymalnie właśnie 5 kW mocy. Innymi słowy, taki magazyn będzie wtedy eksploatowany w najbardziej efektywny sposób. Gdy przewymiarujemy wielkość baterii, to wtedy jej moc będzie ograniczona mocą falownika.  

Podsumowując, kluczem do osiągnięcia szybkiego zwrotu z inwestycji w magazyn energii jest jego właściwy dobór do indywidualnych potrzeb klienta. Przed zakupem urządzenia warto również zastanowić się nad innymi sposobami na zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej w naszym domu. Mowa tutaj przede wszystkim o systemach zarządzania energią w budynku. Ogromną rolę w skróceniu okresu zwrotu z inwestycji w magazyn energii odgrywają również programy dofinansowujące taki zakup. Według słów eksperta, dzięki nim okres zwrotu magazynu energii może zamknąć się w przeciągu jedynie kilku lat. 

Artykuł powstał na podstawie materiałów z cyklu Webinarowa Środa

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia