Czy można odliczyć klimatyzator z funkcją grzania w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Okazuje się, że odliczenie klimatyzatora z funkcją grzania w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie jest takie oczywiste. Według interpretacji indywidualnej wydanej przez Krajową Informację Skarbową nie jest to wykluczone, ale są pewne warunki.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Klimatyzator z funkcją grzania nie został wyszczególniony w katalogu urządzeń i usług podlegających uldze termomodernizacyjnej. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. 2018, poz. 2489 ze zm.). Jednak odliczeniu podlega pompa ciepła, a klimatyzator z funkcją grzania działa na zasadzie pompy ciepła powietrze/powietrze. 

Krajowa Informacja Skarbowa wydała w tej sprawie indywidualną interpretację, odpowiadając na zapytanie o możliwość odliczenia wydatków związanych z montażem klimatyzatora z funkcją grzania. Urządzenie w opisanej we wniosku sytuacji zasilane jest energią elektryczną z mikroinstalacji fotowoltaicznej. Czy ten fakt zmienia postrzeganie klimatyzatora?

Odliczenie klimatyzatora - jest to możliwe

Wnioskodawca wytłumaczył we wniosku do KIS, że odliczenie klimatyzatora z funkcją grzania jest jak najbardziej zasadne. Według przekazanych informacji przez wnioskodawcę inwestycja zminimalizowała zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną ze źródeł kopalnych. Budynek bowiem jest ogrzewany za pomocą instalacji gazowej wspomaganej nowo zamontowanymi klimatyzatorami z funkcją grzania (o mocy 2,5 kW i 3,5 kW). Są one zasilane energią elektryczną pozyskaną ze źródeł odnawialnych. W efekcie zmniejszono zużycie gazu ziemnego. 

Wnioskodawca zaznaczył, że dzięki temu realizowane są zadania zgodne z ustawowymi celami termomodernizacji. Wnioskujący wymienił dwa z nich na poparcie swojego stanowiska. Klimatyzator z funkcją grzania w takim przypadku jest: 

  • ulepszeniem, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczoną na potrzeby ogrzewania do budynków mieszkalnych,
  • całkowitą lub częściową zamianą źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowaniem wysokosprawnej kogeneracji.

Według KIS przedstawiona sytuacja kwalifikuje się do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Dokładniej wyjaśniono w interpretacji, że odliczenie będzie przysługiwać, jeśli podatnik poniósł wydatki na zakup i montaż klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną pompę ciepła. Ponadto musi wykazać związek z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Wówczas jest ono klasyfikowane jako:

  • zakup pompy ciepła wraz z osprzętem, 
  • montaż pompy ciepła.

Podkreślmy, że żadnej klimatyzacji nie ma wyszczególnionej w katalogu produktów i usług objętych ulgą termomodernizacyjną. W rozporządzeniu brakuje także innych urządzeń. Zalicza się do nich m.in. magazyn energii czy przydomowa turbina wiatrowa. Nie zostały w nim wymienione m.in. mała elektrownia wiatrowa czy magazyn energii. Co więc zrobić, jeżeli kupiliśmy klimatyzator z funkcją grzania i chcemy go odliczyć?

Co zrobić, gdy kupiłem klimatyzator z funkcją grzania?

Zaznaczmy wyraźnie, że interpretacja indywidualna obowiązuje podatnika, który składał pismo w jej sprawie. Jeżeli ktoś inny chce skorzystać z ulgi, musi złożyć swój wniosek, opisujący swój  indywidualny przypadek. 

Interpretacja nie jest dokumentem wiążącym, ale składając wniosek o własną warto powołać się na pozytywnie rozpatrzoną interpretację i podkreślić, że dany przypadek jest podobny. Kluczowe będzie uargumentowanie wniosku posiadaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej, która ten klimatyzator będzie odliczać.

Należy ponadto pamiętać, że jeżeli stan opisany we wniosku o interpretację indywidualną uległ zmianie lub we wniosku pominięto ważne elementy, to nie chroni ona przed zapłatą podatku i odpowiedzialnością karno-skarbową. Wówczas po prostu interpretacja jest nieaktualna.

Źródło: Krajowa Informacja Skarbowa.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia