Czy Naimski wróci do rządu? Były pełnomocnik rządu może podjąć funkcję w Ministerstwie Klimatu

Jak podaje portal “Parkiet”, dotychczasowy opiekun projektu jądrowego Piotr Naimski zdymisjonowany z funkcji pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej może powrócić do rządu. Jaką funkcję może pełnić Naimski? Czy polska elektrownia jądrowa będzie zbudowana w założonym terminie?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Portal “Parkiet” dotarł do okołosejmowych i rządowych informacji na temat dalszej przyszłości Piotra Naimskiego, dotychczasowego opiekuna polskiego projektu jądrowego. Zgodnie z tymi informacjami, Piotr Naimski może wrócić do rządu, ale w innej roli. Według Minister Klimatu i Środowiska (MKiŚ) - Anny Moskwy, w resorcie Klimatu dla Naimskiego przygotowywana jest funkcja pełnomocnika resortu ds. energetyki jądrowej.

Dymisja Naimskiego - czy chodziło o atom?

Piotr Naimski otrzymał dymisję ze stanowiska pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej 20 lipca 2022 r. Jako ustne uzasadnienie dymisji Naimskiego podano trudną współpracę z pełnomocnikiem. Pełnomocnik usłyszał, że “nie nadaję się do współpracy i wszystko blokuje”. Wówczas pojawiły się głosy, że powodem dymisji mogą być problemy z realizacją budowy elektrowni jądrowej.

Aktualnie widzimy jednak, że kwestia ta nie mogła być przyczyną dymisji. Zdaniem obserwatorów branży, propozycja objęcia stanowiska pełnomocnika rządu ds. atomu oznacza, że dymisja Piotra Naimskiego z poprzedniej funkcji nie nastąpiła nastąpiło przez problemy z atomem w Polsce. Piotr Naimski jako pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej nadzorował proces budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Czekamy na decyzję byłego pełnomocnika

Anna Moskwa podała, że ze strony MKiŚ jest wola kontynuowania sformalizowanej współpracy. Minister podkreśla, że w ramach wewnętrznych zespołów energetycznych współpraca z pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej układała się bardzo dobrze. 

“Oczywiście to decyzja pana ministra. Zakładam, że nie odmówi nam zaangażowania” - przekazała Anna Moskwa w rozmowie z portalem “Parkiet”

Czy budowa polskiej elektrowni jądrowej będzie opóźniona?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przewiduje opóźnień w wyborze partnera przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Anna Moskwa zapewnia, że harmonogram wyboru partnera będzie dotrzymany. Z informacji portalu “Parkiet” wynika, że trwają prace nad uchwałą dotyczącą prac przygotowawczych przed bezpośrednią budową elektrowni zaplanowaną na 2026 r. Same prace przygotowawcze mogą kosztować nawet 4,5 mld zł.

Oferta na atom z USA - rząd rozpatrzy ją jesienią tego roku

Rząd czeka na ofertę realizacji elektrowni jądrowej ze Stanów Zjednoczonych. Może ona pojawić się jeszcze w sierpniu bieżącego roku. Pod koniec marca 2022 r. ówczesny pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski poinformował, że amerykańska propozycja w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce będzie rozpatrywana przez polski rząd jesienią 2022 r.

Źródło: Parkiet

Zobacz również