Wydajność pracy większa nawet o 10%

Rynek paneli fotowoltaicznych wciąż się rozwija. Pomimo kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa branża energetyki słonecznej nie rezygnuje z realizacji nowych inwestycji. Na rynku pojawiają się innowacyjne technologie, które zwiększają ilość produkowanej energii. Oprócz tego gospodarki krajów nastawione są na zwiększanie udziału OZE przy zaspokajaniu ich energetycznych potrzeb.

Fińskie przedsiębiorstwo ICS opracowało niedawno nową technologię zwiększającą efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej. Jest to cienka powłoka o zintegrowanej optyce, której własności usprawniają działanie paneli fotowoltaicznych. Nowe rozwiązanie nosi nazwę Solar Energy Optics, czyli w skrócie SEO. Wykonana warstwa posiada wysoki współczynnik absorpcji światła oraz skuteczniejszą jego transmisję w przekroju materiału. Dzięki temu do panelu fotowoltaicznego dociera znacznie więcej promieni słonecznych. Wykazano, że metoda stosowania powłoki w przypadku konwencjonalnych modułów może zwiększyć wydajność ich pracy od 5% do nawet 10%. Dzięki czarnemu reflektorowi wartość współczynnika odbicia wynosi około 80%.

Jakie są zalety stosowania folii SEO?

Badania wykazały, że metoda SEO jest najbardziej efektywna ze wszystkich rozwiązań zwiększających pochłanianie promieniowania słonecznego jakie do tej pory były poddawane testom lub zostały wprowadzone do użytku. Najnowsza technologia firmy ICS opiera się na zintegrowanej optyce wgłębień. Warstwa pokrywająca moduły nie jest narażona na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz zanieczyszczenia. Dzięki swej wytrzymałości gwarantuje długotrwałe działanie. Jej żywotność jest zbliżona do żywotności samego panelu fotowoltaicznego.

Istotne jest również to, że folia SEO nakładana jest jedynie na krawędzie panelu fotowoltaicznego. Ma pokrywać górną lub dolną część szklanej powierzchni. Materiał znajdując się tylko na tym niewielkim obszarze zamiast na całej powierzchni panelu generuje mniejsze koszty produkcji folii. To kolejny atut tego rozwiązania.

Perspektywy produkcji na większą skalę

Sam proces wytwarzania powłoki słonecznej został usprawniony, a pokrywanie panelu fotowoltaicznego warstwą SEO odbywa się bezproblemowo. Produkcja opiera się na rozwiązaniach, które w łatwy sposób mogą zwiększyć swoje zasięgi. Dzięki temu istnieje możliwość łatwego wdrożenia procesów wytwórczych na skalę przemysłową na poziomie globalnym.

Większa ilość światła docierająca do modułów fotowoltaicznych to więcej energii wyprodukowanej przez instalację. Podnosi to wartość mocy urządzeń słonecznych, a tym samym uatrakcyjnia ich ofertę na rynku. Producenci powłoki SEO liczą na to, że ich technologia będzie miała pozytywny wpływ na ceny energii.

Obecnie firma ICS planuje rozpocząć pilotażową produkcję folii słonecznej. Przedsiębiorstwo chce przekonać branżę fotowoltaiczną o skuteczności działania nowego rozwiązania, aby móc w przyszłości rozpocząć produkcję na większą skalę.

 

Redakcja GLOBEnergia