Czy odśnieżać moduły fotowoltaiczne? Ile prądu z fotowoltaiki powstaje w zimie?

Polskę nawiedziła fala mrozów. Druga połowa listopada przyniosła pierwszy śnieg w tym roku. Jego pojawienie się rodzi wiele pytań wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Prosumenci zastanawiają się jak śnieg, który pokrywa ich instalacje wpływa na pracę instalacji i czy trzeba odśnieżać moduły. Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Według danych Agencji Rynku Energii (ARE), w Polsce pod koniec września 2022 r. funkcjonowało już ponad 1 mln 147 tys. prosumentów energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod koniec września ubiegłego roku było to ponad 705 tys. prosumentów. W ciągu roku liczba prosumentów wzrosła o prawie 63 proc. rok do roku. Oznacza to, że aż 441 tys. właścicieli domów jest prosumentami zaledwie od roku, lub krócej i nie wie, jak się zachować w przypadku dużych opadów śniegu. Co zrobić kiedy śnieg przykryje instalację fotowoltaiczną? PODPOWIADAMY!

Śnieg na modułach fotowoltaicznych. Czy odśnieżać?

Jak zachować się w przypadku opadów śniegu i zalegającej pokrywy śnieżnej na modułach fotowoltaicznych? Wątpliwości prosumentów odnośnie śniegu rozwiewa Bogdan Szymański - wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Zdaniem eksperta, pokrywa śnieżna wpływa na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej i nie ma tu żadnej wątpliwości. Wszystko zależy jednak od grubości pokrywy śniegu.

Bogdan Szymański tłumaczy, że w przypadku zaśnieżenia promieniowanie częściowo dociera do modułu. Generacja energii pojawia się, ale nie w dużych ilościach. Jeżeli śnieg zaczyna się zsuwać, to wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, w efekcie śnieg zaczyna dosyć szybko zsuwać się z powierzchni modułu tym szybciej im większy jest ich kąt pochylenia.

Śnieg generalnie nie ma tendencji do długiego zalegania na modułach fotowoltaicznych.

Dodaje Bogdan Szymański

Opady śniegu, a roczne uzyski z instalacji fotowoltaicznej

Ekspert poinformował w komentarzu dla naszego portalu, że na pracę modułów tj. produkcję energii, wpływają intensywne opady śniegu. Statystycznie w naszej szerokości geograficznej, przy obecnym klimacie, ma to bardzo małe znaczenie w porównaniu do rocznych zysków.

Śnieg pojawiający się na panelach nie zmienia znacząco sytuacji prosumentów.

Komentuje Bogdan Szymański

Uzysk z elektrowni słonecznej

W polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1000 kWh z zainstalowanego kilowata mocy. Oznacza to, że w przypadku poprawnie wykonanej instalacji o mocy 4 kWp, po roku należy się spodziewać około 4000 kWh wyprodukowanej energii elektrycznej. Uzysk ten nie rozkłada się równomiernie w całym roku. Większość generacji występuje w miesiącach letnich. Przykładowo dla instalacji fotowoltaicznej skierowanej na południe pod kątem 0 stopni, rozkład generacji w całym roku wygląda następująco:

MiesiącProcentowy udział produkcji energii w poszczególnych miesiącach
Styczeń2,1%
Luty4,0%
Marzec7,7%
Kwiecień11,4%
Maj14,6%
Czerwiec14,7%
Lipiec15,0%
Sierpień12,9%
Wrzesień8,5%
Październik5,4%
Listopad2,4%
Grudzień1,4%


Procentowy udział produkcji energii w poszczególnych miesiącach.
Źródło: Książka Instalacje Fotowoltaiczne, GLOBENERGIA

Ile prądu dostarcza fotowoltaika zimą?

Dla instalacji skierowanej na południe o nachyleniu 0 stopni, lipiec odpowiada za 15 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej. Z kolei śnieg pojawia się od listopada do lutego, które łącznie odpowiadają za ok 9,9 proc. rocznej produkcji, ponadto intensywne opady śniegu są w ostatnich latach epizodem w Polsce dlatego nie ma to większego wpływu w skali roku.

Śnieg usuwa zabrudzenia z modułów fotowoltaicznych

Właściciele paneli fotowoltaicznych wyrażają obawy o wpływ śniegu na stan techniczny instalacji fotowoltaicznych. Bogdan Szymański tłumaczył, że permanentne zacienienie jest niekorzystne, ale już sam śnieg ma korzystny wpływ na moduły, gdyż usuwa zabrudzania. Modułów nigdy się nie myje wczesną wiosną, gdyż opady śniegu w ciągu zimy domywają moduły. Jest to pozytywny aspekt opadów śniegu i jego wpływu na mikroinstalacje PV.

Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Czy odśnieżanie jest konieczne? Zdaniem wiceprezesa SBF POLSKA PV odśnieżania wymagają jedynie dachy płaskie.

Jeżeli dach nie jest płaski, to nie trzeba w żaden sposób reagować.

Bogdan Szymański, SBF POLSKA PV

Ekspert zaznacza, że prosument, który decyduje się na odśnieżanie musi przede wszystkim wiedzieć jak odśnieżać. Szymański wyjaśnia, że robiąc to nieumiejętnie, można zrobić więcej szkody, niż pożytku np. rysując szkło na modułach. W przypadku farm PV czasami prowadzi się odśnieżanie, ale realizuje się je z pomocą specjalistycznego sprzętu i tylko gdy śnieg nie jest zmarznięty. Zaleca się, żeby w przypadku zaśnieżonych mikroinstalacji poczekać, aż śnieg stopnieje.

UWAGA! Zamarznięty śnieg!

Nie wolno odśnieżać instalacji fotowoltaicznej, gdy śnieg jest zmarznięty, a na panelach widoczna jest pokrywa lodowa. Trzeba uważać, żeby nie zarysować szklanych powierzchni modułów, ponieważ bardzo łatwo można je uszkodzić, jeśli zrobi się to nieumiejętnie. W tej sprawie warto skontaktować się ze sprawdzonym instalatorem lub firmą zajmująca się takimi usługami.

Źródło: GLOBENERGIA

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia