Czy perowskity przyczynią się do renesansu w europejskim przemyśle fotowoltaicznym?
Podziel się
W związku z rosnącymi cenami emisji CO2 oraz spadającymi kosztami instalacji PV pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca stało się obecnie najtańszym dostępnym źródłem energii. Mimo że rynek fotowoltaiczny ciągle wzrasta, europejski przemysł fotowoltaiczny traci na znaczeniu. Wszystko z powodu silnej konkurencji ze strony Chin.
Na przestrzeni ostatnich lat wiele europejskich producentów ogniw i modułów PV wpadło w problemy finansowe. Kilka zaliczyło niestety upadłość. Na ten moment liczba europejskich producentów paneli fotowoltaicznych jest zaledwie dwucyfrowa. Czy to może się zmienić?
Powiew świeżości w europejskim przemyśle PV
Technologia perowskitowa może istotnie wpłynąć na ożywienie europejskiego przemysłu PV. O tym, że istnieje realna przestrzeń dla modułów produkowanych w Europie są przekonani członkowie Europejskiej Inicjatywy Perowskitowej (EPKI). Według nich pierwsze skrzypce w przełomie w rozwoju Europejskiego rynku fotowoltaicznego miałyby grać technologie perowskitowe.
EPKI to europejska platforma współpracy w dziedzinie perowskitów. Inicjatywa ta ma za zadanie zebranie wszystkich stron działających w tej dziedzinie. Celem tej organizacji jest ułatwienie wspólnych programów badawczych i synergii między uniwersytetami, instytutami i przedsiębiorstwami zajmującymi się fotowoltaiką opartą na perowskitach. Działanie EPKI ma przyczynić się do ponownych inwestycji w PV na rynku europejskim. Aby mogło do tego dojść konieczne jest specjalne podejście i strategia. Kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu fotowoltaicznego ma opanowanie technologii perowskitów i poparcie wyników badaniami ale także znalezienie sposobu na wdrożenie technologii na skalę przemysłową i zwiększenie tej skali.
Wielki potencjał nowej technologii
Co przemawia za tym, że perowskity mogłyby przyczynić się do renesansu w europejskim przemyśle fotowoltaicznym?
Przede wszystkim jest to nowa technologia, w której europejskie instytuty i uniwersytety mają przewagę technologiczną co może się przełożyć na sukcesy europejskiego przemysłu PV. Potencjalnymi zastosowaniami są BAPV (Building Applied Photovoltaics) i BIPV (Building Integrated Photovoltaics). Masowa produkcja fotowoltaicznych modułów perowskitowych sprawi, że wzrośnie popyt na niestandardowe zastosowania fotowoltaiki takie jak właśnie BAPV i BIPV.
W tych przypadkach tradycyjne moduły krzemowe się nie sprawdzają. Ważnym czynnikiem, który pozwoli zachować konkurencyjność europejskiego przemysłu fotowoltaicznego jest znacznie niższy koszt produkcji modułów perowskitowych w porównaniu do obecnie produkowanych na szeroką skalę krzemowych paneli słonecznych. Pozwoli to szybko uruchomić linie produkcyjne w Europie oraz sprawi, że moduły krzemowe z Chin będą mniej konkurencyjne nie tylko ze względu na cenę, ale także czas i koszt transportu.
Międzynarodowy wyścig o prym w technologii perowskitowych modułów PV
Mimo że europejskie uniwersytety i instytucje zajmujące się fotowoltaiką mają przewagę nad zagraniczną konkurencją, sukces w branży nadal nie jest pewny. Bardzo aktywni w tej dziedzinie są również Chińczycy.
Chiński rząd od wielu lat wspiera badania nad nowymi technologiami PV, a perowskity nie są wyjątkiem. Perowskity cieszą się też dużym zainteresowaniem ze strony Chińskiego producenta GCL, który chce uruchomić linię produkcyjną ogniw perowskitowych o zdolności produkcyjnej 1 GW do 2022 r. Badania nad perowskitami prowadzone są również w Japonii, Korei Południowej, Australii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Mobilizacja europejskich graczy
Zadaniem EPKI jest w tym momencie stworzenie wspólnego europejskiego programu, poprzez podjęcie działań w trzech filarach: badań, polityki i przemysłu. Co więcej EPKI pracuje nad ulepszoną platformą współpracy, co jak twierdzą członkowie, pozwoli przyspieszyć pracę i zjednoczyć europejskich graczy w tworzeniu atrakcyjnego programu rozwoju przemysłu PV opartego na perowskitach. Członkowie EPKI liczą także na wsparcie ze strony instytucji UE i państw członkowskich. Pomoc UE mogłaby wypełnić lukę w finansowaniu, co doprowadziłoby do zwiększenia wysiłków badawczych.
Perspektywy zastosowań perowskitów są ogromne. Ich struktury są cienkie, elastyczne, co pozwala na zastosowanie ich niemal na każdej konstrukcji. Jednakże aby wieść prym w technologii perowskitów konieczne jest zainteresowanie inwestorów i przemysłu. Program EPKI wychodzi z inicjatywą zwiększenia współdziałania między ośrodkami badawczymi i instytucjami a przemysłem i inwestorami.
Opracowano na podstawie PV-magazine.com