Czy pierwsza polska elektrownia jądrowa będzie na czas?

Odbyło się spotkanie pomiędzy MKiŚ a Westinghouse, na którym wyrażono ambicje oddania pierwszej polskiej elektrowni atomowej w terminie.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

  • Odbyło się spotkanie pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska a Westinghouse Electric Company.
  • Elektrownia atomowa ma być gotowa na czas, a przynajmniej tak zapewnia MKiŚ.
  • Innymi tematami były wyzwania, które stoją przed polsko-amerykańską współpracą.

Jako naród mogliśmy się już przyzwyczaić, że duże inwestycje często nie są oddawane na czas do użytku. Dodatkowe decyzje, zmiany rządów, bankructwa wykonawców lub zaległości w płatnościach podwykonawcom – w takich okolicznościach przebiega wiele przedsięwzięć w Polsce. Budowa elektrowni atomowej to wielka nadzieja na dekarbonizację naszej elektroenergetyki, ale również kolejna okazja na opóźnienia. W tym przypadku ma być jednak inaczej, za co ręczy Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W dniu 10 kwietnia 2024 roku w siedzibie MKiŚ odbyło się spotkanie pomiędzy polskim resortem klimatu i środowiska a Westinghouse Electric Company. W rozmowach uczestniczyła szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska, a stronę amerykańskiego dostawcy technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej reprezentował Patrick Fragman – prezes i dyrektor wykonawczy. Wszystkim zależy na tym, aby elektrownia jądrowa została zrealizowana w terminie. To są jednak tylko chęci, więc sprawdźmy, czy padły konkrety.

Elektrownia jądrowa na czas, czyli kiedy?

Jak czytamy w rządowym komunikacie, w trakcie rozmów padły zapewnienia o pełnym zaangażowaniu Polski w transformację energetyczną. Szefowa MKiŚ dodała również, że energia jądrowa ma stanowić istotną część polskiego miksu energetycznego. Nie zostało jednak wspomniane, o jakim udziale procentowym mowa. Podkreśliła także, jak istotna jest realizacja projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w wyznaczonym terminie. Wątpliwości budzi jednak fakt, że w całym komunikacie ani razu nie padła data, która jest tak ważna, a która nie wszystkim jest znana. Dlatego też przypominamy, że zgodnie z oficjalnymi planami aktualny jest termin 2033 roku.

spotkanie mkiś z westinghouse - tematem polska elektrownia jądrowa

Miejsca pracy i udział

W czasie spotkania poruszone zostały również kwestie dotyczące wyzwań, które w tym obszarze czekają przed rynkiem pracy. Chodzi przede wszystkim o budowanie kompetencji i szkolenie osób dla energetyki jądrowej w Polsce. Podczas spotkania zaznaczono również, jak ważne jest zaangażowanie polskiego przemysłu w realizację tej inwestycji.

"Polski rząd oczekuje szerokiego zaangażowania polskich firm w realizację projektu budowy elektrowni jądrowej, zgodnie z ich doświadczeniem i kompetencjami. Stworzy to nowy sektor przemysłu w Polsce, który będzie dawał nowe miejsca pracy. Polska postrzega projekt budowy elektrowni jądrowej jako szansę dla rozwoju i ekspansji polskiego przemysłu, zarówno w oparciu o udział w polskim projekcie, jak i w dalszej kolejności wejście do światowych łańcuchów dostaw dla przemysłu nuklearnego" – powiedziała szefowa MKiŚ, Paulina Hennig-Kloska.

W ramach „Programu polskiej energetyki jądrowej” pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Źródło: gov.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA