Dla wszystkich, którzy borykają się z problemem rozpalania kotła stałopalnego w okresach letnich i przejściowych żeby podgrzać wodę, dobrym rozwiązaniem może być powietrzna pompa ciepła do c.w.u.

Masz już kocioł? Możesz doposażyć instalację w pompę ciepła do c.w.u.!

Zastosowanie pompy ciepła do c.w.u. pozwala na znaczne obniżenie rachunków za użytkowanie podstawowego źródła ciepła w domu, jakim jest np. kocioł olejowy lub gazowy. Zapewnia również zdecydowanie wygodniejszy i bezobsługowy dostęp do ciepłej wody.

Pompa ciepła tego typu może stanowić również doskonałe uzupełnienie do kotłów na paliwa stałe, szczególnie tych najprostszych, które często są wyłączane po zakończeniu sezonu grzewczego.
Ze względu na charakter pracy i szerokie możliwości adaptacji urządzenia, jest rozwiązaniem dla osób posiadających już piec stałopalny.

Instalacja oparta na takim urządzeniu produkuje c.w.u. przez okres letni i przejściowy z wykorzystaniem energii elektrycznej (czy to z sieci, czy z instalacji PV), a w połączeniu ze standardowym źródłem ciepła, zimą pompa ciepła zamienia się w zasobnik z wężownicą.
Aby cieszyć się z dostępności ciepłej wody użytkowej bezobsługowo i tanio, należy korzystać ze sprawdzonych urządzeń. Dobrej klasy urządzenie ze zbiornikiem ze stali szlachetnej będzie służyć naprawdę długo.

Współpracuje z fotowoltaiką i jest alternatywą dla kolektorów!

Jest alternatywą dla systemów solarnych – tańsza w eksploatacji, wygodna i łatwa w montażu, elastyczna w zakresie czasu i warunków pracy. Jest również tańsza w inwestycji od kompletnego zestawu solarnego.

Dostępne na rynku urządzenia w przeważającej większości mają możliwość współpracy z systemem fotowoltaicznym. Daje więc możliwość przygotowania c.w.u. stosunkowo tanio.

Wizualizacja pompy ciepła do c.w.u (Źródło: Viessmann)

Pracuje wtedy, kiedy jest potrzeba, a nie wtedy kiedy są do tego warunki

Jedną z najważniejszych zalet pomp ciepła do c.w.u. jest to, że pracuje ona wtedy, kiedy jest zapotrzebowanie na c.w.u. i niezależnie od warunków pogodowych. Nie występuje też problem z przegrzewem instalacji. Problem z przegrzewem występuje natomiast w przypadku kolektorów słonecznych.

Redakcja GLOBEnergia