Czy prosument może odsprzedawać energię z magazynu? Odpowiedź zaskakuje

Wprowadzenie taryf dynamicznych otworzyło nowe możliwości przed właścicielami magazynów energii. Nowa opcja pozwala im na ładowanie magazynów (kupno energii) w okresach najniższych cen i rozładowywanie magazynów do sieci (sprzedaż energii) w momentach szczytowych cen. Czy prawo umożliwia taką działalność prosumentom energii odnawialnej? Zapytaliśmy o to prawnika. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Sytuacja jaką rozważamy w tym artykule to ładowanie magazynu energii z perspektywy zwykłego Kowalskiego, czyli końcowego odbiorcy energii. Scenariusz pobierania energii w momencie jej najniższej ceny i oddawania do sieci, kiedy kwoty za kWh energii elektrycznej są najwyższe, jest możliwy do spełnienia od sierpnia br. Choć wcześniej już udowodniliśmy, że taryfy dynamiczne (w obecnej formie) są nieopłacalne to prosumenci fotowoltaiczni posiadający magazyn energii, teoretycznie są w stanie na tym wyjść na plus. Czy jednak w świetle prawa taki handel energią z perspektywy odbiorcy końcowego to legalna praktyka?

W prawie, prosument jest przede wszystkim odbiorcą końcowym, który wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby. Mikroinstalacja fotowoltaiczna czy użyty w niej magazyn energii służyć mają przede wszystkim pokryciu własnego zapotrzebowania na energię. Analizowany przypadek, gdy właściciel mikroinstalacji z magazynem energii decyduje się na pobieranie energii z sieci w momencie jej najniższej ceny, a następnie odsprzedaż, wówczas gdy jest droższa – zdecydowanie wykracza poza ramy działalności prosumenckiej.

Przepisy jasno określają, że tak długo, jak mówimy o odbiorcy końcowym (a status prosumenta zarezerwowany jest tylko dla odbiorców końcowych), mówimy o odbiorcy, który wykorzystuje energię na własne potrzeby i nie zalicza się do tego energia elektryczna zakupiona w celu jej magazynowania.

mówił w trakcie Energetycznego Talk Show GLOBENERGIA prawnik Jakub Plebański z Rödl Kancelaria Prawna sp. k. 

Magazyn energii to rozwiązanie, które umożliwia magazynowanie energii wygenerowanej w instalacji fotowoltaicznej i wykorzystanie jej na własne potrzeby. A przynajmniej tego wymaga od odbiorcy końcowego prawo. Co jeśli naładujemy magazyn wyłącznie energią z sieci, a następnie oddamy ją do sieci w taktycznym momencie? Działalność, która polega skupowaniu energii z sieci wówczas kiedy jest tańsza, a odsprzedawaniu, kiedy jest droższa, choć atrakcyjna, ma niewiele wspólnego z działalnością prosumencką. Prawnik wyjaśnia, że w takim przypadku konieczne byłoby założenie działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie magazynowanie energii. Oczywiście w zależności od rozmiaru magazynu energii, wykonywanie tej działalności mogłoby wiązać się z koniecznością uprzedniego wpisu do rejestru magazynów energii, a w przypadku magazynów których moc zainstalowana przekracza 10 MW – uzyskania koncesji. 

Dlatego też w świetle prawa prosument nie powinien odsprzedawać energii pobranej przez magazyn energii. Jeżeli chce to robić powinien założyć działalność gospodarczą, spełniając właściwe wymogi regulacyjne.

Z czego wynika taka kolej rzeczy? Głównie z definicji odbiorcy końcowego zawartej w art. 3 pkt. 13a ustawy Prawo energetyczne. Zgodnie z nią odbiorca końcowy to odbiorca dokonywujący zakupu m.in. energii elektrycznej na własny użytek.

“Do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.” – czytamy dalej w ustawie. 

Tym samym Prawo energetyczne jasno wskazuje na nielegalność praktyki sprzedaży energii przez odbiorcę końcowego. 

Co z odsprzedawaniem energii wyprodukowanej w fotowoltaice?

Ustawodawca nie określił w przepisach momentu, w którym prosument musi wprowadzić do sieci niewykorzystaną energię elektryczną. W szczególności brak jest przepisów, które wskazywałyby jasno, że powinno odbywać się to w momencie jej wytworzenia, bez jakiegokolwiek opóźnienia czy odroczenia z uwagi na jej zmagazynowanie.W związku z powyższym jeżeli magazyn energii jest ładowany energią z mikroinstalacji przepisy nie zabraniają wprowadzenia tej energii do sieci w czasie późniejszym, kiedy cena energii jest wyższa. Z punktu widzenia prawnego zgoła odmienną sytuacją jest ta, w której magazyn byłby ładowanyprądem z sieci. W takim przypadku energia może być zużyta tylko na potrzeby własne a jej ponowne wprowadzenie do sieci byłoby niezgodne z przepisami.

Interesuje Cię sektor magazynów energii i branża energetyczna? Obejrzyj nasz Energetyczny Talk Show, w którym przybliżamy nurtujące kwestie ze świata energetyki:

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia