Czy przewymiarowanie pompy ciepła może być korzystne? Pytamy eksperta
Jeszcze kilkanaście lat temu, instalatorzy dobierali kotły na paliwo stałe do budynku, oceniając go “na oko”. W efekcie, w każdym domu pracował kocioł o mocy ponad 20 kW, który najczęściej był przewymiarowany. W dobie coraz nowocześniejszego budownictwa, przy decyzji o źródle ciepła, wybór coraz częściej pada na pompy ciepła. Z czym wiąże się przewymiarowanie w przypadku doboru pompy ciepła? Czy są sytuacje, w których może być korzystne?
Podziel się
Niedowymiarowana pompa ciepła powoduje, że w budynku, w okresach kiedy praca pompy ciepła byłaby najbardziej pożądana - jest najzwyczajniej w świecie zimno. Występuje niedogrzanie pomieszczeń, a użytkownicy pompy ciepła są zmuszeni do korzystania z innego źródła ciepła. To zwiększa również koszty eksploatacji.
W kontraście do niedowymiarowania musi oczywiście stanąć przewymiarowanie. Moglibyśmy się pokusić o stwierdzenie, że jeszcze nie tak dawno, przewymiarowanie źródeł ciepła było standardem. W prawie każdym domu funkcjonował kocioł o mocy ponad 20 kW, bez względu na parametry budynku. Wtedy kwestie przewymiarowania źródła ciepła nie były tak bardzo widoczne, bo budynki były nieszczelne, a ciepło uciekało z nich wieloma drogami. Dziś budownictwo jest dużo bardziej energooszczędne, a budynki bardziej szczelne.
Przewymiarowanie
Część firm obecnych w branży pomp ciepła poprzednio zajmowała się montażem kotłów węglowych i gazowych. Niestety wiele z nich przeniosło swoje złe przyzwyczajenia z montowania kotłów i również w przypadku pomp ciepła dobiera przewymiarowane urządzenia.
Podstawowym problemem płynącym z przewymiarowania pompy ciepła jest oczywiście dużo wyższy koszt urządzenia. Inwestor bez potrzeby płaci więcej za i tak drogie urządzenie, a nie korzysta w pełni z jego mocy. O ile mniejszym problemem jest przewymiarowanie w zimie, bo pompa ciepła dobrze ogrzeje dom i po prostu nie wykorzysta do tego swojej pełnej mocy, o tyle większy problem pojawia się, gdy temperatura powietrza zewnętrznego wzrośnie. Wtedy może zostać przekroczony zakres regulacji mocy sprężarki, co może spowodować problemy w jej pracy i przekładać się na krótszą żywotność urządzenia. Sprężarka znacznie bardziej się zużywa w krótkich cyklach pracy. Aby zniwelować negatywne konsekwencje montażu przewymiarowanej pompy najczęściej konieczny jest montaż sporego zbiornika buforowego.
Czy przewymiarowanie mocy pompy ciepła w niektórych sytuacjach może być korzystne? Jeśli tak to w jakich? Pytamy eksperta.
Czy przewymiarowanie mocy pompy ciepła w niektórych sytuacjach może być korzystne?
O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Stanisława Glodnego z firmy Panasonic Heating and Cooling.
Wydaje mi się, że przewymiarowanie pompy ciepła mogłoby być uzasadnione tylko w sytuacji, w której w prawie całym sezonie grzewczym temperatura oscylowałaby w okolicach zera i dom byłby wybudowany nad jeziorem, w okolicy akwenu, czy rzeki. W takiej sytuacji gwałtownie zwiększyłby się udział procesu odladzania w pracy urządzenia. Byłby to przypadek, w którym pompa ciepła pracująca z obciążeniem minimalnym w temperaturach 0/+2 stopnia Celsjusza mniej by się zaladzała. Myślę, że w takiej sytuacji przewymiarowanie mocy mogłoby być uzasadnione. - komentuje Stanisław Glodny z firmy Panasonic Heating and Cooling
Jednym słowem widać, że sytuacji, w których przewymiarowanie pompy ciepła byłoby korzystne praktycznie nie ma. Zły dobór urządzenia może się przekładać na problemy z jego pracą, wysokie koszty inwestycyjne i oczywiście niezadowolenie klienta. Właśnie dlatego przed decyzją o inwestycji należy wykonać rzetelny audyt energetyczny, który wskaże rzeczywiste zapotrzebowanie budynku, jak i wybrać firmę wykonawczą która ma doświadczenie przy instalacji i doborze tych nowoczesnych urządzeń.