Co dalej z rynkiem fotowoltaicznym w USA?

 
Ostatnie kierunki sprzedaży dwóch czołowych członków Silicon Module Super League (SMSL), firm Trina Solar i Jinko Solar, pokazały, że w 2016 roku oczekuje się znacznego wzrostu rynku fotowoltaiki w Stanach Zjednoczonych, jednak zgłoszono obawy co do możliwości wystąpienia sytuacji nadpodaży modułów PV. 
 
Amerykański rynek PV w 2016 roku już prognozowany jest w przedziale od 12 GW do 14 GW, GTM prognozuje 13,5 GW, w porównaniu z 7,2 GW w 2015 roku. 
Jednakże, analiza liczby członków Sillicon Module Super League  i innych producentów dokonana przez PV Tech, uwzględniająca albo kierunek sprzedaży albo szacunki PV Tech, w oparciu o dane sprzedaży w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku, wskazuje, że ponad 16 GW przesyłek modułów może zmierzać do USA w tym roku. 
 
Oczekuje się, że tylko sześciu członków SMSL wyśle aż 8 GW do USA w 2016 roku. Dodając krajowych graczy, takich jak SunPower czy First Solar, dane sprzedaży będą pięły się w górę znacznie powyżej obecnych prognoz rynkowych. 
Ten aspekt skłonił PV Tech do bliższego zapoznania się z trendami rozwoju i planami przyszłych projektów na 2016 rok, w celu określenia, czy prognozy pokrywały się z projekcjami wielkoskalowych instalacji. Oczekiwania wobec rynków mieszkaniowych, czy komercyjnych nie zakładały ich powiększania się, ponad to, aby wypełnić lukę. 
 
Pomimo nieprzeprowadzenia kompleksowej analizy, było jasne, że amerykańskie projekty na skalę publiczną planowane na 2016 rok, były znacznie wyższe od prognoz.
 
W związku z tym planowane dane sprzedaży pomogą potwierdzić, że rynek energii słonecznej w USA zmierza do znaczącego wzrostu w 2016 roku, o wiele bardziej niż wcześniej oczekiwano, a nadwyżka jest wysoce nieprawdopodobna.
Analiza wskazuje, że potencjalnie do zaspokojenia popytu na rynku USA potrzebne jest ponad 16 GW modułów, co może powodować wzrost przesyłek z japońskich, czy koreańskich firm.
 
Źródło: pv-tech.org