Czy szybka komercjalizacja pływających fundamentów turbin wiatrowych staje się faktem?

Morska energetyka wiatrowa to dynamicznie rozwijająca się gałąź sektora odnawialnego. Producenci turbin wiatrowych offshore dążą do tego, aby urządzenia składały się z jak najmniejszej liczby elementów. Ich wysiłek poczyniony w tym kierunku ma zminimalizować ilość operacji wykonywanych na morzu. Rozwiązaniem ma być instalacja systemów modułowych ze względu na najkrótszy czas montażu, a także możliwość masowej produkcji. Jednym z takich systemów jest pływający fundament BRUNEL, opatentowany przez norweską firmę Fred. Olsen 1848.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Modułowe elektrownie offshore?

BRUNEL to konstrukcja przeznaczona do morskich farm wiatrowych. Rozwiązanie zaprojektowano w taki sposób, aby wytrzymywała trudne warunki panujące na Morzu Północnym. Konstrukcja jest modułowa. Jej budowa opiera się na wykorzystaniu stalowych rur, które są wykorzystywane np. w wieżach wiatrowych. Norweska firma, do której należy rozwiązanie, jest skoncentrowana na zautomatyzowanej produkcji. Ich celem jest rozwój opracowanej technologii i jej wielkoskalowa implementacja. Tworzenie zrównoważonego przemysłu to jeden z celów firmy Fred. Olsen 1848. Przedsiębiorstwo realizuje ten cel poprzez wdrażanie fundamentu BRUNEL w różnych miejscach na świecie.

Jak informuje spółka Fred. Olsen 1848., w lutym 2022 roku testy fundamentu zostały zakończone sukcesem. Z kolei w kwietniu bieżącego roku BRUNEL otrzymał oświadczenie o wykonalności od Det Norske Veritas (DNV) - norweskiego towarzystwa klasyfikacyjnego, zajmującego się klasyfikacją jednostek pływających. Przebrnięcie przez te dwa etapy zakończyło bardzo istotną część na drodze do uzyskania poziomu gotowości technologicznej (TRL 4).

"Projekt BRUNEL opiera się na prostej, aczkolwiek ambitnej myśli projektowej. Sprawdziliśmy czy możemy zbudować pływający fundament na bazie standardowych stalowych rur, aby w ten sposób umożliwić wydajną produkcję seryjną. Skupiliśmy się na wymaganiach komercyjnych, a także na dbałości o doskonałość wszystkich parametrów technologicznych. Wierzymy, że pozwoli to branży pływającej energetyki wiatrowej offshore wykorzystać jej potencjał" – powiedziała Sofie Olsen Jebsen, dyrektorka generalna Fred. Olsen 1848.

Przyszłość i zasięg

Fred. Olsen 1848 chce jak najszybciej wprowadzić BRUNEL na rynek urządzeń energetycznych. We współpracy z SINTEF Ocean zostanie przeprowadzone modelowanie fizyczno-numeryczne, aby jak najszybciej uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i zakwalifikować pływający fundament na zasadach zgodnych z procedurami przemysłu naftowo-gazowego i morskiego, czyli bez konieczności budowania instalacji pilotażowych i demonstracyjnych. Dzięki temu zabiegowi BRUNEL ma pojawić się na rynku w ciągu trzech najbliższych lat. Taki wynik to połączony wysiłek doświadczonych inżynierów, specjalizujących się w produkcji czy metalurgii, który ma zapewnić spełnienie wszystkich branżowych norm i wymagań.

Co istotne, projekt BRUNEL może być instalowany w szerokim zakresie obszarów geograficznych. Jest tak z uwagi na możliwości transportowe, jak i również dzięki wytrzymałości konstrukcji. Możliwe jest dostosowanie fundamentu do turbin nowszych generacji bez potrzeby zmian w pierwotnym projekcie. Wynalazek jest nastawiony na redukcję kosztów, co stanowi możliwość szybkiego uprzemysłowienia morskiej energetyki wiatrowej.

"Fundament BRUNEL został zaprojektowany pod turbiny wiatrowe nowej generacji. Dzięki niskiemu kosztowi LCOE i możliwościom produkcji komercyjnej, wierzymy, że nasz produkt to przełom w kwestii pływających farm wiatrowych" – dodała Jebsen.

Źródło: sintef.no, fredolsen1848, renewableenergymagazine.com.

Zobacz również