Firma Viessmann została założona w 1917 roku przez Johanna Viessmanna, który otworzył rodzinny zakład ślusarski. Zajmował się między innymi naprawą urządzeń, jednak na tym nie poprzestał!

Pierwszym stworzonym przez niego urządzeniem, nieco ponad dekadę później, był piec dedykowany ogrzewaniu szklarni. Kiedy w latach 30. XIX wieku powszechnie zaczęto wprowadzać systemy centralnego ogrzewania, Viessmann dostosowywał  produkowane urządzenia do indywidualnego zapotrzebowania klienta i branży, którą reprezentował. I tak do restauracji zaprojektowano system ogrzewania w oparciu o ciepłą wodę.

Rurowa instalacja grzewcza przebiegała w nim nie podoknami, a wzdłuż ścian, bezpośrednio pod ławkami, na których siedzieli ludzie – nieco podobnie jak w – aktualnie coraz częściej stosowanym– systemie ogrzewania podłogowego.

Dla fabryki obuwia zbudowano kombinowane piece koksownicze ,a do budynków użyteczności publicznej, fabryk i budynków mieszkalnych dostarczano niskociśnieniowe kotły parowe.

Akademia i szkoła firmy Viessmann

W 1937 roku, 20 lat po rozpoczęciu działalności, Johann Viessmann przeniósł swoją firmę do Allendorf nad rzeką Eder, gdzie założył nową fabrykę i zatrudnił 30 pracowników. W taki sposób rozpoczęła się historia produkcji urządzeń Viessmann, nad którymi, można by powiedzieć, prace trwają już od przeszło 100 lat, ewoluując razem z rynkiem i coraz to nowymi potrzebami klientów.

Dokładnie w 1991 roku w Lubinie otwarto pierwsze przedstawicielstwo Viessmann w Polsce. Pięć lat później siedziba firmy została przeniesiona do nowo wybudowanego Centrum Techniki Grzewczej we Wrocławiu. Kolejne lata przyniosły szybki i dynamiczny rozwój.

Dziś firma Viessmann posiada oddziały we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Mysłowicach, Gdańsku oraz zakład produkcyjny w LSSE w Legnicy wyposażony w linie produkcyjne nie tylko podzespołów do urządzeń grzewczych Viessmann, ale i gotowych produktów. Firma zatrudnia ponad 400 pracowników na terenie całego kraju.

Viessmann w Polsce rozpoznawalny jest jako marka produktów techniki grzewczej, na najwyższym poziomie technologicznym, zapewniających energooszczędność, z najnowszymi aplikacjami sterowania i kontroli.

Okrągły Jubileusz 100-lecia założenia firmy Viessmann oraz 25-lecia obecności przedsiębiorstwa w Polsce to niezwykłe święto i ważne wydarzenie. Jest to nie tylko okazja do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć, ale również impuls do podejmowania nowych, odważnych decyzji i realizacji dalekosiężnych planów.

– Jednym z istotnych czynników sukcesu przedsiębiorstwa jest ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: czy to co dobre, można uczynić jeszcze lepszym? Już od wielu lat, wyprzedzając obowiązujące trendy, główny nacisk kładziemy na rozwiązania ukierunkowane na przyszłość – promowanie wykorzystania  energii odnawialnej oraz digitalizację. Digitalizacja dotyczy organizacji firmy, która nie tylko uległa cyfrowej transformacji, ale została również wzmocniona cyfrowymi talentami – komentuje Sebastian Walerysiak, Prezes Zarządu Viessmann.

Firma Viessmann to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą.

– Dziękujemy Pracownikom za spędzone wspólnie lata. To dzięki Waszemu zaangażowaniu i aktywności udało się nam realizować śmiałe plany i zamierzenia. Gratulujemy i życzymy wszelkiej pomyślności w realizacji planów osobistych, dalszego rozwoju zawodowego, wielu sukcesów na koncie i wszelkiej pomyślności! Dzięki Wam, możemy z dumą oceniać swoją przeszłość i z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość – dodaje Sebastian Walerysiak.

 Źródło: GLOBEnergia 1/2017

Redakcja GLOBEnergia