Najnowsze badania wykazują, że strumień danych w czasie rzeczywistym nie zawsze obrazuje problemy z systemem PV. 

 
Naukowcy z Pecan Street Research Institute przeprowadzili badania, które opierały się na danych fotowoltaicznych zebranych z instalacji dachowych. Efekty badań były zaskakujące.  Jak się okazało wiele systemów miało luki w produkcji energii, a właściciele nie mieli o tym pojęcia. 
 
Wstępne wyniki badań zachęciły naukowców do głębszego zbadania tego problemu. Z badań wynika, że większość systemów PV posiadało drobne problemy, mimo, iż teoretycznie należą one do instalacji bezobsługowych.  Nawet drobne problemy utrudniały produkcję energii. W większości przypadków, właściciele nie mieli świadomości problemów z instalacją. Nie byli świadomi tego, że nawet niewielki, niewykryty problem powoduje straty na wartości energii wyprodukowanej z instalacji. 
 
W badaniu, 54 z 255 domów posiadało drobne problemy, takie jak przepalenie bezpieczników AC. Wiele problemów wymagało mniej niż $ 25 i mniej niż godzinę czasu elektryka do ich  wyeliminowania.  Tylko dwa domy miały poważniejsze problemy. W obydwu przypadkach była to awaria falownika.  Co więcej, większość problemów występowała mimo, iż właściciel posiadał dostęp do danych spływających w czasie rzeczywistym. 
Na pierwszy rzut oka, zachwiania w produkcji energii w spływających danach są utożsamiane z warunkami pogodowymi. Czasami bardzo trudno jest  je właściwie zinterpretować. 

PORADNIK  FOTOWOLTAICZNY – OD POMYSŁU DO REALIZACJItutaj

Energetyka słoneczna staje się coraz bardziej popularna, modna, dlatego aby była ona jeszcze sprawna i działała w sposób zadowalający, naukowcy z Pecan Street Research Institute opracowują system monitoringu i ostrzegania Pecan Street Sol  dla właścicieli systemów PV. Usługa ta będzie bezpłatna dla właścicieli systemów, które będą kompatybilne z tworzonym programem. 
 
O takich problemach warto wiedzieć i warto je naświetlać. Wydajność instalacji PV jest uzależniona od prawidłowego projektu i wykonania. Mimo, iż jest ona ekologiczną alternatywą dla energii elektrycznej produkowanej z węgla, wymaga prawidłowej opieki i monitoringu. W Polsce, takich badań jeszcze nie przeprowadzono, ponieważ takich inwestycji nie ma jeszcze bardzo dużo. Ale w dobie stabilizujących się uregulowań prawnych i atrakcyjnych form wsparcia zapewne będą one powstawać. 
Źródło: Pecan Street Research Institute
 

6 marca 2015 – FORUM SOLAR+ 
ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ! tutaj