Recykling fotowoltaiki za 10 lat będzie koniecznością

Odnawialne źródła energii dają możliwość generacji elektryczności bez wydzielania dwutlenku węgla, pyłów czy innych zanieczyszczeń. Z drugiej strony warto zauważyć, OZE to skomplikowana technologia, często wykorzystująca rzadkie materiały. Tak jest w przypadku fotowoltaiki. W zależności od konkretnej technologii PV, możemy spodziewać się w modułach śladowych ilości metali takich jak kadm, który jest toksyczny.

W trakcie pracy, związki te nie „wydostają się” na zewnątrz. Jednak coraz częściej pojawia się w dyskusji publicznej kwestia recyklingu zużytej lub zniszczonej fotowoltaiki. W 2015 roku potężne tornado w amerykańskiej Kalifornii zniszczyło ponad 200 tysięcy modułów na farmie PV Desert Sunlight. Natychmiast pojawił się problem, co zrobić ze zniszczonymi panelami.

Na świecie pojawiają się już pierwsze zakłady zajmujące się recyklingiem fotowoltaiki, ale eksperci wskazują, że ich liczba jest zbyt mała. Z tego powodu coraz częściej rozważane są… dopłaty.

Fotowoltaika

Takie pomysły pojawiają się głównie w tych stanach USA, gdzie fotowoltaika jest popularnym sposobem na generację energii. Zalicza się do nich m.in. Kalifornia, Nowy Jork oraz Waszyngton. Według raportu IRENA, odpady PV staną się „znacznym problemem” już w 2030 roku, kiedy na „emeryturę” zaczną przechodzić moduły instalowane na przełomie lat 2005-2010. W 2050 branża ma generować 78 mln ton odpadów rocznie.

W stojącej fotowoltaiką Kalifornii sprawę recyklingu PV bada Department of Toxic Substances Control. Po zebraniu odpowiedniej ilości informacji ich komisja zdecyduje, czy odpady tego typu należy traktować jako toksyczne. Jeżeli tak się stanie, recykling będzie wspierany z budżetu stanowego. Bardzo możliwe, że opłaty związane z przetwórstwem fotowoltaiki zostaną przeniesione na producentów, co odbije się na kosztach modułów.

Co ciekawe, niemal 47% wartości odpadów fotowoltaicznych stanowią małe ilości metali szlachetnych, których zadaniem jest przewodzenie elektryczności. Aby je odzyskać, potrzeba specyficznych metod recyklingu. Z drugiej strony, recykling fotowoltaiki jest zazwyczaj nieopłacalny ekonomicznie. Z tego powodu rejony „stojące” tą technologią musiałyby w jakiś sposób wspierać przedsiębiorców chętnych do takich działań.

Źródła: greenbiz.com, canadafreepress.com, renewableenergyworld.com

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia