Czy w stadninie koni sprawdzi się pompa ciepła?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

stadnina glowne 800

Tutaj termin „stadnina koni” nabiera głębszego znaczenia. To nie tylko ośrodek zajmujący się hodowlą lub reprodukcją koni, który jest wyposażony w stajnie i odpowiednie zaplecze gospodarcze.

To również miejsce, gdzie ważna jest troska o środowisko i o komfort użytkowników. Mowa o stadninie koni w Żelichowie.
Przed modernizacją systemu grzewczego, źródłem ciepła w tym obiekcie był kocioł olejowy. Teraz jego miejsce zajęła powietrzna pompa ciepła firmy Dimplex. Kocioł olejowy pełni obecnie rolę szczytowego źródła ciepła. Powietrze jest nośnikiem energii cieplnej, którą pompy ciepła Dimplex potrafią doskonale wykorzystać w szerokim zakresie temperatur. Jest to jeden z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania, który w pompach ciepła LA 25-60TU jest doskonale dopasowany do większych instalacji.
Urządzenia czerpią aż do 75% ciepła bezpłatnie z otoczenia i tylko 25% energii należy dostarczyć do ich pracy w postaci prądu elektrycznego, aby wytwarzać 100% mocy grzewczej. Zastosowane w nich rozwiązania techniczne zorientowane są na maksymalnie wydajną pracę, dlatego osiągają one roczne wskaźniki pracy porównywalne z gruntowymi pompami ciepła i są najbardziej wydajnymi urządzeniami w swojej klasie.


Powietrzna pompa ciepła pracuje w systemie biwalentnym równoległym. O systemie biwalentnym równoległym mówimy wtedy, gdy pompa ciepła jest niewystarczająca do pokrycia obciążenia cieplnego budynku, uruchamiane jest wówczas dodatkowe źródło ciepła w naszym przypadku kocioł olejowy. Kocioł olejowy pokrywa różnicę występującą między obciążeniem cieplnym budynku, a mocą cieplną pompy ciepła przy wartościach temperatury poniżej -6oC.
Źródło: Dimplex, GLOBEnergia PLUS 7/2015