Faktem jest, że intensywny deszcz usunie część zanieczyszczeń.  Problem może pojawić się w przypadku zalegającej, grubszej warstwy kurzu, czy ptasich zanieczyszczeniach, z którymi to deszcz lub śnieg może sobie nie poradzić. 

 
Substancje toksyczne znajdujące się w powietrzu z czasem osiadają na powierzchni modułów i zmniejszają ich wydajność. Tylko regularne mycie w sposób racjonalny pozwala zatrzymać ten szkodliwy dla urządzeń proces. Czyszczenie urządzeń jest konieczne. Deszcz czy też wiatr tylko częściowo usuwają odkładające się cząsteczki często toksycznych substancji na urządzeniach. Czasami same opady nanoszą wiele różnych szkodliwych substancji, które należy regularnie usuwać. Stale odkładające się i nie usuwane zanieczyszczenia mogą już w krótkim czasie zdegradować powierzchnię ekranów, co wiąże się ze stałym spadkiem wydajności, a w dłuższym czasie nawet z ich całkowitym zniszczeniem.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ – TUTAJ

Badania naukowe przeprowadzone przez Prof. Dr. Haberlin oraz Ch. Renken ze Szkoły Wyższej Technicznej w Bern (Szwajcaria) dowodzą, że długotrwałe regularne czyszczenie urządzeń solarnych poprawiło ich wydajność nawet o 13,8% (częściowo nawet osiągnięto większe wartości). Zbadano, że urządzenia umiejscowione nawet pod kątem 65 stopni wykazywały znaczną tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń.
 
Na modułach fotowoltaicznych kumulują się zabrudzenia które mają kilka cech wspólnych:
• w znacznym stopniu są odporne na czyszczenie przez deszcz 
• długo zalegają 
• mają charakter punktowy
 
Tomasz Nowak
4 ENERGY TOMIKA