Brytyjski Carbon Price Support (CPS) może zostać obniżony w przyszłym tygodniu na jesienny budżet, a Wielka Brytania będzie coraz bardziej niezależna w kwestii budżetu na emisję dwutlenku węgla.

Wysoki CPS sprzyjałby odnawialnym źródłom energii, bez generowania rachunków za energię elektryczną.

Brytyjczycy mają najwyższe opłaty za węgiel w UE!

Przed brytyjskim rządem, który w poniedziałek ogłosił swój jesienny budżet, Aurora Energy Research opublikowała raport podkreślający znaczenie utrzymania wsparcia cenowego na emisję dwutlenku węgla (CPS). UK’s Carbon Price Support został wprowadzony w 2013 roku, kiedy to Unia Europejska ustanowiła Unijny System Handlu Emisjami (ETS).

Angielski system działa równolegle z Unijnym Systemem Handlu Emisjami – któremu brytyjski rząd wielokrotnie sprzeciwiał się, ze względu na planowany Brexit – aby utrzymać względnie wysokie koszty produkcji energii z węgla.

Ponieważ UE w ciągu roku podniosła znacząco cenę ETS z węgla, brytyjscy decydenci polityczni mogą zostać zmuszeni do obniżenia dodatkowego kosztu za węgiel obowiązującego w Zjednoczonym Królestwie.

Serwis Aurora raportuje, że cena ETS wzrosła z 8 € / tonę (7,05 £ / tonę) na początku roku, do ponad 25 € we wrześniu, aby obecnie osiągać około 20 €.

W rezultacie podwyżek ceny unijnego systemu handu emisjami, brytyjscy producenci energii mają obecnie najwyższe opłaty za węgiel w UE!

Krok w tył. Czy elektrownie węglowe będą na topie w UK?

Wielka Brytania ogłosiła, że zamierza wycofać się z węgla i właśnie w tym celu ustanowiła pięcioletnie budżety emisji. CPS Wielkiej Brytanii wynosi 20 €, co daje koszty rzędu 40 € / tonę węgla, po dodaniu do ETS. Tak wysoka cena powoduje obawy, że brytyjski rząd może ponownie obniżyć CPS, aby zrównoważyć dodatkowo poniesione koszty unijnego podatku.

Analitycy z Aurory ostrzegają, że w ten sposób rząd może zagrozić inwestycjom, które znacząco obniżyły zużycie węgla w Wielkiej Brytanii, a także podważyć rozwój energii odnawialnej.

Obniżenie CPS nie zmniejszyłoby znacząco kosztów energii dla gospodarstw domowych, ale mogłoby przyspieszyć renesans dużych elektrowni węglowych.

Aurora przewiduje wiele scenariuszy związanych z cenami energii i rozwojem energetyki odnawialnej. Według autorów raportu, obniżając cenę emisji dwutlenku węgla do 8 EUR za tonę, węgiel będzie odgrywał bardzo istotną rolę w brytyjskiej energetyce jeszcze nawet do 2025 roku, generując rocznie 12 TWh mocy. Gdyby ten scenariusz został zrealizowany, do atmosfery zostało by wyemitowane dodatkowe 18 milionów ton dwutlenku węgla.

Redakcja GLOBEnergia