Czy wiesz, czym oddychasz? Mobilne płuca pokazały stan jakości powietrza w Polsce

Kończy się kolejny sezon grzewczy, który zawsze jest kojarzony z podwyższonym poziomem smogu w powietrzu. Powstaje on na skutek spalania niskiej jakości paliw stałych nierzadko w pozaklasowych kotłach (tzw. kopciuchach). Trujemy na co dzień samych siebie, a jak bardzo, to pokazały mobilne płuca, które odwiedziły 47 miejscowości w Polsce. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

„Zobacz czym oddychasz” to antysmogowa kampania zainicjowana przez Polski Alarm Smogowy. W ramach już trzeciej edycji tego przedsięwzięcia instalacje dużych mobilnych płuca pojawiły się w 47 miejscowościach w dziewięciu województwach, gdzie pozostawały przez dwa tygodnie w każdej z nich. Antysmogowe instalacje zobaczyły dziesiątki tysięcy osób.

Jak działają “ludzkie” płuca?

W 47 miejscowościach został zainstalowany dwumetrowy model ludzkich płuc, które „oddychają” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Przeważnie po dwóch tygodniach materiał pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor. Są to unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, które trafiają do płuc osób żyjących w miejscowościach z problemem smogu. 

Poziom smogu zależy od warunków pogodowych - pomaga wiatr

Kampania wyraźnie pokazała, jak bardzo stężenie zanieczyszczeń zależne jest od warunków pogodowych. W ostatnich miesiącach było dużo wietrznych dni, co powodowało, że zanieczyszczenia były rozwiewane. Kiedy jednak powróciły „standardowe” warunki, „płuca” osiągały najbardziej smoliste odcienie czerni. Widać to szczególnie na poniższych zdjęciach z Mysłowic, Czerwionki - Leszczyn czy Pabianic.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Piotr Sergiej z Polskiego Alarmu Smogowego wyjaśnił, że innowacyjne płuca były instalowane głównie w miejscowościach, gdzie nie ma pomiarów jakości powietrza. Mieszkańcy często nie są świadomi, że na co dzień oddychają złej jakości powietrzem. Duże zaangażowanie ze strony lokalnych alarmów smogowych pozwoliło na szerokie dotarcie z informacjami o szkodliwości występowania zanieczyszczeń w powietrzu. 

Niektóre z instalacji mobilnych płuc powstały dzięki zaangażowaniu lokalnych alarmów smogowych. Jedna z nich powstała w Wejherowie i została wykonana przez uczniów miejscowej szkoły zawodowej.

Mobilne płuca promują Czyste Powietrze i informują o uchwałach antysmogowych

Mobilne płuca stały się jednym z najczęściej powtarzanych i rozpoznawalnych obrazów widocznych w mediach mówiących o smogu. Przy okazji do mieszkańców dotarła informacja o możliwości skorzystania z dotacji do wymiany kotła w ramach Programu Czyste Powietrze. Mieszkańcy dowiedzieli się także o obowiązujących w Polsce uchwałach antysmogowych. W województwie śląskim pierwszy etap uchwały zaczął obowiązywać w styczniu 2022 roku, natomiast w niektórych województwach (np. małopolskim, mazowieckim czy łódzkiem) użytkowanie “kopciuchów”, a więc kotłów o największej emisji zanieczyszczeń, stanie się nielegalne już od 1 stycznia 2023 roku - informuje PAS. 

Źródło: PAS

Zobacz również