Czy wodór jest toksyczny? Fakty i mity na temat zielonego wodoru

Wodór to najpowszechniej występujący pierwiastek we wszechświecie. Coraz częściej mówi się o ważnej roli, jaką zielony wodór odegra w  kwestii energetycznej i nazywa się go paliwem przyszłości. Czy słusznie? Najważniejsze fakty i mity przedstawiamy razem z ekspertem Studium Wodoru – Piotrem Rudyszynem. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Bezpieczeństwo – czy zielony wodór jest bezpieczny?

Pierwszym nurtującym pytaniem odnośnie wodoru, jest kwestia jego bezpieczeństwa. Jest to gaz bezwonny i bezbarwny, a w dodatku wybuchowy w kontakcie z tlenem. Nie jest on jednak toksyczny dla środowiska, a nawet podczas takiego wybuchu nie powstają substancje szkodliwe, ponieważ produktem takiej reakcji jest wyłącznie woda w postaci pary. Trudną kwestią natomiast wydaje się być samo przechowywanie wodoru, ponieważ zachowanie go w postaci gazu wymusza sprężenie pod bardzo wysokim ciśnieniem, natomiast chęć magazynowania go w postaci ciekłej wymaga bardzo niskich temperatur rzędu -240°C.

– Wodór jest gazem wymagającym, jest gazem z którym trzeba obchodzić się ostrożnie, ale to nie znaczy, że jest niebezpieczny – podsumowuje kwestie bezpieczeństwa Piotr Rudyszyn, ekspert Studium Wodoru.  

Jak powstaje zielony wodór?

Zielony wodór jest produkowany w procesie elektrolizy wody, w urządzeniu zwanym elektrolizerem. W procesie tym woda pod wpływem oddziałującego napięcia elektrycznego  jest rozdzielana na osobne pierwiastki: wodór oraz tlen. Energia elektryczna potrzebna do przeprowadzenia elektrolizy musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. To podstawa, by powstały w ten sposób wodór nazywać zielonym.

Zużycie wody

Tutaj pojawia się zasadnicza wątpliwość, czy powinniśmy zużywać wodę do produkcji wodoru, podczas gdy są coraz większe problemy z jej dostępnością i występującymi suszami. Należy jednak pamiętać, że podczas produkcji energii w elektrowniach konwencjonalnych woda również zużywana jest w ogromnych ilościach, w celu chłodzenia ich elementów. 

Zdaniem eksperta, na podstawie wyliczeń porównujących ilości wody wykorzystywane do pracy elektrowni Turów oraz do produkcji wodoru wynika, że energia potencjalnie pozyskana z zielonego wodoru, przy tym samym zużyciu wody ,,to energia, która jest 10 razy większa niż produkuje ją elektrownia Turów”. Można więc stwierdzić, że proces elektrolizy mógłby pozytywnie wpłynąć na zasoby zużywanej wody, porównując do elektrowni konwencjonalnych.

Ekonomia

Technologia pozyskiwania zielonego wodoru jest wciąż technologią drogą, rozwijającą się. Obserwując jednak  ciągły spadek cen za energię produkowaną ze źródeł odnawialnych, możemy spodziewać się równie pozytywnego wpływu na ceny zielonego wodoru. Również technologia samych elektrolizerów ma jeszcze pole do rozwoju, co też może mieć pozytywny wpływ na ostateczny koszt paliwa.

Obecne ceny są szacowane na 3-8 euro za 1 kilogram wodoru. Taka ilość paliwa ma wystarczyć na przejechanie odległości około 100 km. Przewidywania mówią o spadkach cen do 1 euro za kilogram paliwa w 2050 roku w krajach pozaeuropejskich, oraz 2 euro dla Europy, ze względu na konieczność jego importu. W tak odległej perspektywie, wodór ma szansę na zostanie najtańszym z dostępnych paliw.

Ekologia

Jak już wspominaliśmy, aby wodór był zielony, energia dostarczona do elektrolizera musi pochodzić ze źródeł odnawialnych jak: turbiny wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. Dzięki temu energia jest czysta i podczas jej produkcji, do atmosfery nie zostały  wyemitowane żadne szkodliwe substancje. 

– Urządzenia, które służą do produkcji zielonego wodoru, są jak najbardziej urządzeniami, do których wytworzenia nie trzeba więcej energii niż później są w stanie wytworzyć czy przetworzyć – ekspert obala na koniec jeszcze jeden mit dotyczący tego paliwa. 

Więcej na temat zielonego wodoru w programie “Czy to czas na wodór” na kanale Youtube GLOBENERGIA.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia