Czy wyłączyli Ci fotowoltaikę? Kolejne wyłączenia mocy z PV

W ostatnią niedzielę - 2.07.2023 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne po raz kolejny zarządziły wyłączenia generacji z odnawialnych źródeł energii, a dokładnie z instalacji fotowoltaicznych. To już trzecie wyłączenie w tym roku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w niedzielę 2 lipca 2023 r. w godzinach od 11 do 17 w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym zapotrzebowanie na energię było mniejsze od podaży energii elektrycznej. Innymi słowy, produkcja energii była wyższa, niż zapotrzebowanie na tę energię. W związku z tym, PSE musiało podjąć odpowiednie kroki i ograniczyć produkcję energii elektrycznej. Najpierw ograniczono tę z paliw kopalnych. PSE poinformowało, że generacja z jednostek węglowych i gazowych została obniżona do dostępnego minimum. Uzgodniono też awaryjny eksport. Na koniec przyszła kolej na OZE. W celu równoważenia podaży i popytu w systemie elektroenergetycznym, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wydały polecenia zaniżenia generacji ze źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci średniego i wysokiego napięcia. Ograniczenie produkcji nie dotyczyło właścicieli instalacji przyłączonych do sieci niskiego napięcia, czyli prosumentów, których w Polsce jest już ponad 1,2 mln.

Jak podaje PSE, moc osiągalna źródeł fotowoltaicznych według stanu na 30.04.2023 r. to ok. 13,8 GW, zaś moc osiągalna źródeł farm wiatrowych to ok. 9,7 GW.

Kolejne wyłączenia OZE

Ograniczenie generacji ze źródeł odnawialnych po raz pierwszy w historii polskiej energetyki miało miejsce w kwietniu 2023 r. Po raz pierwszy w naszym kraju produkcja z OZE została zmniejszona 23 kwietnia. Zredukowano wtedy generację źródeł fotowoltaicznych o ok. 2,2 GW. Powód? Taki sam - nadwyżki w produkcji przy równoczesnym niskim popycie. Kolejna tego typu sytuacja miała miejsce zaledwie tydzień później - 30 kwietnia 2023 r. Redukcja z 2.07.2023 r. jest więc trzecią do tej pory.

Produkcja energii z OZE w dniu wyłączenia

Przyjrzyjmy się jak tego dnia wyglądała produkcja z fotowoltaiki i wiatru, według danych z Forumetru.

Bilans energii elektrycznej, źródło: Forum Energii

Z wykresu możemy odczytać, że elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe przez dużą część dnia pokrywały ponad połowę zapotrzebowania na energię.

Ograniczenie generacji widać w tabeli PSE, która przedstawia generację źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych w dobie handlowej 2.07.2023 r. Od południa generacja z fotowoltaiki była nie tylko niższa od wiatrowej, ale również niższa niż we wcześniejszych godzinach doby. 

Praca KSE - generacja źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych 2.07.2023, źródło: PSE

Ceny energii w dniu wyłączenia

Na innym wykresie Forum Energii widać również, że wysoka produkcja z OZE przełożyła się na niskie ceny energii tego dnia.

Cena energii elektrycznej i emisje CO2, źródło: Forum Energii

Za redukcję mocy należą się rekompensaty właścicielom fotowoltaiki

Właściciele elektrowni, których produkcja energii zostaje zmniejszona z powodu narzuconych przez operatorów sieci ograniczeń, mają prawo do otrzymania rekompensaty. Wartość rekompensaty powinna odzwierciedlać straty poniesione z powodu niewyprodukowanej i niesprzedanej energii.

Możliwość otrzymania rekompensaty wynika z zapisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej (art. 13 ust. 7).

Źródło: PSE, Forum Energii

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia