Czym kierują się inwestorzy wybierający wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Według szacunków, obecnie na polskim rynku fotowoltaicznym działa około 700 tys. prosumentów. Dynamicznie rozwijająca się branża wpływa na rosnący popyt na usługi montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Bardzo trudne zadanie staje przed nowymi firmami na rynku, ponieważ polscy zleceniodawcy zdecydowanie chętniej korzystają z usług doświadczonych specjalistów z długoletnim stażem – wynika z raportu Oferteo.pl, który powstał na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 499 osób.

W dalszym ciągu liczy się pierwsze wrażenie

Niestety, ale w dalszym ciągu dla polskich inwestorów w segmencie mikroinstalacji fotowoltaicznych liczy się przede wszystkim wrażenie, jakie robi na nich wykonawca w trakcie pierwszego kontaktu (49 proc. ankietowanych). Mogą to wykorzystywać oszuści, którzy pod płaszczem rzetelności, wykorzystując techniki sprzedażowe, ostatecznie namówią klienta do podpisania umowy, która będzie niekorzystna dla zleceniodawcy, gdyż będzie zawierała np. ukryte opłaty. Dla 38 proc. ankietowanych kluczową rolę odgrywała wycena usługi, a 32 proc. podejmowało decyzję kierując się opiniami na temat firmy w Internecie. Okazuje się, że polecenia najbliższych (22 proc.) są także istotne jak oferowana długość okresu oraz dostępność w konkretnym terminie (21 proc.). Jak czytamy w podsumowaniu raportu, wbrew pozorom większego znaczenia nie miała lokalizacja firmy.

Inwestorzy stawiają na długość funkcjonowania firmy na rynku

81 proc. badanych inwestorów zwracała uwagę na to, jak długo dany instalator funkcjonuje na rynku oraz jak wiele zleceń dotychczas zrealizował. Najbardziej pożądani byli instalatorzy z dużym doświadczeniem. Inwestorom nie przeszkadzały w większości długie terminy oczekiwania. W opinii ekspertów oznacza to, pozyskanie nowych klientów może być utrudnione dla przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają swoją działalność.

Jak czytamy w raporcie, 55 proc. badanych przyznało, że do skorzystania z usług wykonawcy przekonałaby ich możliwość odbierania 100 proc. energii z sieci. Jest to opcja oferowana od niedawna przez największe firmy zajmujące się fotowoltaiką i stanowi dodatkową przeszkodę dla młodych przedsiębiorców. Oferta brzmi ciekawie, ale warto sprawdzić opłacalność takiej propozycji. Czy jest to faktycznie genialna oferta czy może sprytna “przynęta” mająca przyciągnąć szerszą rzeszę klientów? O opustach 1:1 pisaliśmy TUTAJ.

Całość inwestycji realizował najczęściej jeden wykonawca

Inwestorzy stawiają na wykonawców, którzy realizują usługi „all in one”. Najchętniej powierzali pracę nad inwestycją jednemu wykonawcy, który zajmował się całością zlecenia – od załatwienia formalności, projektu, wyceny po dobór odpowiedniego sprzętu i montaż całej instalacji. 11 proc. ankietowanych zdecydowała się samodzielnie dopełnić formalności, a 2 proc. skorzystało z usług różnych firm przy jednym projekcie.

W co trzecim przypadku proces montażu fotowoltaiki udało się zamknąć w zaledwie tydzień. U 22 proc. ankietowanych trwał on od 1 do 2 tygodni, natomiast 32 proc. czekała na uruchomienie instalacji od 2 do 4 tygodni.

Zwracajmy uwagę na to, co podpisujemy

Świadomość polskich inwestorów rośnie wraz z rozwojem fotowoltaiki na polskim rynku energetycznym. Na łamach GLOBEnergia.pl wielokrotnie uczulaliśmy, że o ile wykonawca i jego przedstawiciele robią dobre wrażenie, to w wyniku technik sprzedażowych możemy być zmanipulowani przez zaproponowane atrakcyjne oferty, które nie mają pokrycia w słowach. Gwarancją jest umowa, którą podpisujemy. Przed każdym złożonym przepisem warto skonsultować warunki umowy z prawnikami, którzy ocenią, czy w porozumieniu nie ma ukrytych opłat lub innych niekorzystnych zapisów.

Kluczem do bezpiecznej instalacji są też dobrej jakości komponenty oraz długoletnia gwarancja na nie oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Gwarancje pozwolą zabezpieczyć nas przed dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi w przypadku awarii urządzenia w toku funkcjonowania. Przed podpisaniem umowy na montaż instalacji fotowoltaicznej, zalecamy sprawdzić, na jakich komponentach będzie pracował instalator oraz jakie oferuje gwarancje.

Źródło: Oferteo.pl, własne

Zobacz również