Czym różni się magazyn energii dla domu od magazynu energii dla firmy?

Trudno jest sobie wyobrazić transformację energetyczną bez spopularyzowania technologii magazynowania energii. Jest to jedno z największych wyzwań, które niesie za sobą przejście na energetykę opartą o odnawialne źródła energii. Montaż magazynu energii wydaje się mieć więc proste zadanie - przechować energię na później. Czy jednak istnieją różnice pomiędzy instalacją systemu magazynującego przez prywatnego inwestora a przez przedsiębiorstwo? Zagadnienie dla Redakcji GLOBENERGIA komentuje Paweł Szarek, kierownik działu technicznego w Bruk-Bet PV.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA
magazyn energii

Należy zacząć od tego, że magazyn energii dla gospodarstw domowych powinien być zaprojektowany pod kątem mikroinstalacji fotowoltaicznej, uwzględniając kwestię autokonsumpcji. W zależności od rodzaju firmy, zużycie energii elektrycznej o dokładniej rzecz biorąc profil tego zużycia, jak i wielkość systemu fotowoltaicznego mogą się znacznie różnić przede wszystkim wielkością. 

Magazyn energii dla domu od magazynu energii dla firmy w obrębie tej samej technologii (LFP, NMC) będzie się różnił przede wszystkim wielkością. Mam na myśli skalowanie produktu. Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to tak naprawdę nie różni się niczym

komentuje Paweł Szarek, Bruk-Bet PV

Dla kogo magazyn energii?

Magazyn energii dla firmy to odpowiednie rozwiązanie dla przedsiębiorstwa, które posiada instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie energii wyprodukowanej podczas wysokiej produkcji ze źródeł odnawialnych w  godzinach poza szczytem. W efekcie firma, która pracuje w systemie całodziennym jest w stanie wykorzystać własną energię np. w nocy do oświetlania. Inne zastosowania magazynu to: ogrzewanie (w przypadku wykorzystania pompy ciepła), procesy produkcyjne, czy też ładowanie samochodów elektrycznych. 

Brak różnic w technologii

Paweł Szarek zaznacza, że technologia magazynowania jest tożsama z tą stosowaną w rozwiązaniach dla gospodarstw domowych. Większość magazynów energii korzysta z modułów bateryjnych dostępnych na rynku. Kluczową kwestią w magazynach energii dla firm jest jednak proces ładowania i rozładowywania.

Ładowanie i rozładowanie ma już tutaj bardzo duże znaczenie ze względu na skalę magazynowanej energii. Stąd wykonanie szafy, czy konieczność oprzewodowania dla takiego systemu pozwala nam skalować układ nawet do 50 kW mocy chwilowej i do 50 kWh magazynowanej energii

zaznacza Paweł Szarek, Bruk-Bet PV

Tak duże magazyny nie są przeznaczone dla indywidualnych użytkowników, natomiast u małych i średnich przedsiębiorców sprawdzą się już jak najbardziej. Jest to jednak kwestia indywidualnego planowania i zaprojektowania systemu, aby działał w danym obiekcie w jak najefektywniejszy sposób. Czy jednak ponad 100 kWh magazyn energii różni się czymś jeszcze od ich mniejszych odpowiedników?

Jeśli chodzi o funkcjonalności to nie, ale dla indywidualnych użytkowników to w ogóle abstrakcyjne wartości. Magazyny energii dla firm to zupełnie inny segment rynku, to bardziej rozwiązania dla przemysłu, dla deweloperów, dla operatorów sieci dystrybucyjnej.

komentuje Paweł Szarek, Bruk-Bet PV

Dlaczego magazyn energii się opłaca?

Możliwość magazynowania energii w okresach, gdy podaż przewyższa popyt, będzie kluczem do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej, co jest szczególnie ważne w przypadku firm. Powszechnie wiadomo, że niektóre zakłady potrzebują energii więcej w czasie, gdy produkcja np. z fotowoltaiki jest zerowa. Takim przykładem są np. piekarnie, które pracują w godzinach nocnych, a ich zużycie energii jest znacznie wyższe niż w przypadku przestrzeni biurowych. 

Magazynowanie jest przydatne zarówno w okresach, w których zielona energia  jest dostępna i mało efektywnie wykorzystywana, jak i w okresach, w których jest bardzo potrzebna, ale lokalnie nie jesteśmy w stanie jej wytworzyć ze względu na warunki środowiskowe. W końcowym rozrachunku ta zmagazynowana energia pozwala na zwiększenie niezależności energetycznej, co w obliczu aktualnych niepewności na rynku energii może pozwolić na rozwój firmy bez obaw o to, że ceny energii elektrycznej będą ten rozwój skutecznie hamować.

Materiał został opracowany na podstawie cyklu WEBINAROWA ŚRODA

Zobacz również