Czym żyje rynek pomp ciepła w 2024? Forum Pomp Ciepła 2024
7 lutego w Kielcach odbyło się coroczne Forum Pomp Ciepła. Na konferencji o nowinkach z rynku opowiedzieli przedstawiciele 15 firm oraz organizacji. Prezentacje dotyczyły miejsca pomp ciepła w systemie energetycznym i nowych rozwiązań stawiających czoła zmieniającemu się światu. O czym dokładnie dyskutowali specjaliści?
Podziel się
- Spadek sprzedaży pomp ciepła w 2023 roku.
- Inteligentne systemy z pompami ciepła i zarządzania budynkiem.
- Nowe rozwiązania konstrukcyjne.
Tegoroczne Forum Pomp Ciepła redakcji GLOBENERGIA otwarła rozmowa prowadzących Energetyczny Talk Show z Prezesem Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Najświeższe dane o sprzedaży pomp w 2023 roku rzuciły światło na sytuację na rynku. Pierwszy raz, od momentu, w którym PORT PC zaczął notować te dane, w 2023 roku sprzedaż pomp ciepła spadła. Można jednak powiedzieć, że to nic dziwnego, bo poprzedni rok ze sprzedażą na poziomie ponad 200 tysięcy sztuk, był ewenementem.
Więcej o wynikach zaprezentowanych przez prezesa PORT PC podczas Forum pomp ciepła:
Liczba sprzedanych pomp ciepła – dlaczego rok 2023 nie był tak dobry? - GLOBENERGIA
Następnie podczas trzech sesji tematycznych kilkanaście firm zaprezentowało swój wkład w rozwój rynku i technologii pomp ciepła.
Galeria:
Układy hybrydowe i technika montażu
W trakcie pierwszej sesji uczestnicy forum mieli okazję wysłuchać Adama Minikowskiego (NIBE-BIAWAR), Pawła Nowaka (Corab), Kamila Rosę (Immergas) oraz Michała Juszyńskiego (Viessmann Climate Solution).
Podczas prezentacji poruszono temat zastosowania zbiorników buforowych w instalacji z pompami ciepła. Znaleziono odpowiedzi na pytania, w jaki sposób można zorganizować współpracę pompy i bufora oraz na czym polega równoważenie hydrauliczne układu. Forum było okazją do zapoznania się ze sposobami, jak uniknąć błędów instalacyjnych przy montażu gruntowej pompy ciepła i jaki wpływ ma na to odpowiednio zaprojektowane pod względem instalatora i użytkownika urządzenie. Wystąpienia dotyczyły również układów hybrydowych – czyli systemów grzewczych wykorzystujących więcej niż jedno źródło ciepła. Uczestnicy pochylili się nad możliwymi korzyściami finansowymi wynikającymi wprowadzenia i inteligentnego zarządzania układami z pompami ciepła i kotłami gazowymi, a także poznali oferowane przez producentów rozwiązania. Rozważano odmienne sposoby współpracy różnych źródeł ciepła i kluczowe znaczenie odpowiedniego sterowania systemem.
Nowe czynniki chłodnicze
O nowych rozwiązaniach w zakresie stosowanych czynników chłodniczych opowiedzieli Maciej Ferdek (Mitsubishi Electric), Lucjan Nieporęcki (LG) oraz Sylwester Stafiej (Panasonic). Z prezentacji wynikało, że dużą popularność zyskuje czynnik R290, który spełnia obecne wymagania środowiskowe. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o zaletach i wyzwaniach związanych z wprowadzeniem pomp ciepła wykorzystujących ten czynnik do użytku. Ważną kwestią było też bezpieczeństwo tego typu instalacji, bo producenci przykładają do niego szczególną wagę. Zaprezentowano również przykłady praktycznych zastosowań nowego rodzaju pomp zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i w komercyjnych projektach.
Czytaj więcej o wnioskach nt. czynnika R290:
Integracja pomp ciepła i ich miejsce w systemie energetycznym budynku
Najwięcej czasu na Forum poświęcono integracji pomp ciepła w inteligentnym systemie energetycznym budynku. W tym zakresie prezentacje przygotowali Ewa Sowa i Wojciech Szwed (Hewalex), Erwin Szczurek (Samsung), Maciej Rafalski (Galmet), Mateusz Jaworski (Daikin), Adam Koniszewski (Stiebel Eltron), Rafał Piguła (GREE) i Marta Szlasa (PIG-PIB).
Prelegenci podkreślali rolę odpowiedniego zarządzania systemem energetycznym budynku w ramach zintegrowanej współpracy różnych urządzeń – jak pompy ciepła, fotowoltaika i magazyny energii. Obecne rozwiązania umożliwiają komunikację poszczególnych elementów układu grzewczego, a dzięki temu także optymalizację ich pracy. Nowoczesne zarządzanie budynkiem może też stać się sposobem na sprawną, zdalną diagnostykę w przypadku wystąpienia awarii. Dodatkowo informacje o systemie i możliwość sterowania nim zapewnia najczęściej przejrzysta i przyjazna dla użytkownika platforma internetowa lub aplikacja mobilna. Podczas wystąpień zaakcentowano też znaczenie zwiększania wydajności i żywotności układów energetycznych w budynkach, przez dostępną opiekę serwisową i łatwe wykrywanie usterek. Zaprezentowane zostały przykłady zrealizowanych już rozwiązań.
Gruntowe pompy wchodzą do gry?
Forum zwieńczyła dyskusja o gruntowych pompach ciepła, w której wzięli udział Grzegorz Burek (Globenergia) i Jakub Kaczorowski (PORT PC). Sprzedaż gruntowych pomp ciepła wzrosła w 2023 roku, pomimo że ogólnie na rynku pomp ciepła zanotowano spadek. Pompy gruntowe mają wiele zalet, jak wyższy niż pompy powietrzne współczynnik COP i dłuższa żywotność, a także brak jednostki zewnętrznej.