Czynniki wpływające na spadek wydajność klimatyzacji – zróbmy symulację!

Wydajność klimatyzacji zależy od wielu zmiennych, które mogą znacząco wpływać na jej efektywność i koszty eksploatacji. Z pomocą eksperta sprawdźmy o czym powinien pamiętać każdy instalator przy optymalizacji wydajności jednostki. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Długość instalacji, różnica wysokości i coś więcej?

O tym, jak pewne aspekty wpływają na wydajność systemu najłatwiej można się przekonać dzięki symulacjom. Wyniki przykładowej analizy zostały przedstawione przez Paulinę Szczepanek, ekspertkę firmy Panasonic, w trakcie Webinarowej Środy z GLOBENERGIĄ. najważniejsze informacje ze spotkania przypominamy w tym artykule. W symulacji w trakcie webinaru pod uwagę wzięto następujące urządzenia: 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ – Panasonic

Sprawdźmy jak zmienią się parametry wraz z innymi czynnikami. Do programu symulacyjnego wprowadzamy następujące warunki projektowe: 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ – Panasonic

Przyjęte warunki projektowe są dosyć standardowe. Temperatura wewnętrzna została przyjęta jako 24 st. C, wilgotność ustalono na poziomie 50%, zewnętrzna temperatura to 32 st. C. Dla warunków okresu zimowego ustalono temperaturę zewnętrzną równą -20 st. C i wewnętrzną 20 st. C.

Długość instalacji i różnica w wysokości

O tym jak będzie się zmieniała procentowo wydajność jednostki, mówią grafy systemowe z serwisówki Panasonic. Przykład poniżej.  

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ – Panasonic

Oś pozioma przedstawia długość instalacji, na pionowej ukazano różnicę wysokości. Wartości ujemne mówią, że jednostka wewnętrzna jest powyżej agregatu.  

Możemy zaobserwować, że przykładowo dla 40 metrów długości instalacji, można się spodziewać spadku do około 90% wartości wydajności nominalnej. Jeśli chodzi o różnicę wysokości, możemy sprawdzić, że dla 20 metrów będzie to około 94% wydajności nominalnej.

zwróciła uwagę podczas Webinarowej Środy z Globenergią, Paulina Szczepanek z Panasonic

Sprawdźmy jak zaprezentują się dane dla kanałówki 7,1 kW w przyjętych warunkach projektowych. Co wskazał program symulacyjny? 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ – Panasonic

Dla 5 metrów długości instalacji, moc kanałówki to 7,31 kW. Kiedy długość instalacji wzrośnie do 30 metrów, moc spadnie do 6,69 kW. 

Przeanalizujmy możliwości tego urządzenia w całym zakresie. 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ – Panasonic

Przy minimalnej długości instalacji równej 5 m, moc chłodnicza wynosi 7,31 kW. Przy maksymalnej długości 45 m, moc chłodnicza spada do 6,32. Daje to spadek mocy o prawie 1 kW przy najdłuższym orurowaniu. 

Co z temperaturami?

Na poniższych grafach zaprezentowano rozkład następujących parametrów: input coefficient (procentowa zmiana wydajności) i capacity coefficient (procentowa zmiana dostarczanej mocy). 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ – Panasonic

Powyżej 40 st. C temperatury zewnętrznej następuje znaczący spadek wydajności. Do punktu 40 st. C. wydajność jest w miarę stała i bliska 100%. 

Przy zmieniającej się temperaturze zewnętrznej, w mieszkaniu będziemy chcieli uzyskać efekt przeciwny. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym więcej chłodu trzeba będzie dostarczyć do mieszkania. Jednoznacznie, potrzeba będzie większej mocy. 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ – Panasonic

Zgodnie z powyższymi danymi przy 28 st. C. wydajność chłodzenia wyniesie 8,38 kW. Jeżeli będziemy chcieli to samo pomieszczenie schłodzić do 15 stopni, wydajność tego samego urządzenia spadnie do 5,26 kW.

tłumaczy ekspertka

Sytuacja ma się odmiennie w przypadku grzania. Chcąc ogrzać pomieszczenie do 28 st. C, jednostka kanałowa o nominalnej mocy 7,1kW jest w stanie wygenerować 3,49 kW ciepła. Jednocześnie chcąc osiągnąć 15 st. C. jej wydajność wyniesie 4,33 kW.

Czynniki jakie zostały przeanalizowane podczas Webinaru to również: przewymiarowanie systemów, wilgotność powietrza. Ekspertka przeprowadziła również analizę w oparciu o pozostałe modele. Jeżeli interesuje Cię tematyka HVAC zapisz się na kolejny Webinar! 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia