Zygmunt Solorz – polski miliarder, jeden z głównych udziałowców Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin i założyciel Telewizji Polsat, zakłada Stowarzyszenie “Czysta Polska”. Powstająca organizacja ma pomóc w uświadomieniu Polaków, w jakim środowisku żyją. Projekt ma być inspiracją do dyskusji i działania. Powstanie forum debaty o różnych inicjatywach proekologicznych, a także mają się pojawić instrumenty wsparcia tych inicjatyw.

Już poprosiłem firmy, w których jestem zaangażowany, aby każda z nich przyjrzała się, co moglibyśmy zrobić – mówi Zygmunt Solorz.

Zygmunt Solorz źródło: rp.pl

Wsparcie dla programu Czyste Powietrze?

Jak podaje Piotr Woźny na swoim oficjalnym Twitterze, Czyste Powietrze zyskało zawodnika wagi superciężkiej! Czy to znaczy, że prezes Polsatu wesprze program?

Każda walka o czyste powietrze w Polsce jest warta uwagi. Zygmunt Solorz do udziału w swoim programie „Czysta Polska” zaprasza wszystkich obywateli, organizacje ekologiczne, ekspertów. Zaproszeni są wszyscy, którzy mają wpływ na rzeczywistość społeczno-gospodarczą kraju.Tym samym, zaproszenie jest kierowane się do każdego, komu zależy na czystym powietrzu w Polsce.

Dzisiaj wszyscy potrzebujemy czystego powietrza – mówi Zygmunt Solorz i zaprasza do udziału w swoim programie „Czysta Polska”

Zamiana Konina w zielone zagłębie!

Zygmunt Solorz zainwestuje także w odnawialne źródła energii w Zespole Energetycznym Pątnów – Adamów – Konin. ZE PAK, jeden z największych producentów energii w Polsce postawi na fotowoltaikę i biomasę. Kompleks energetyczny rozpoczął proces zmniejszania udziału węgla brunatnego w produkcji energii. W elektrowniach zwiększy się rozwój projektów związanych ze źródłami odnawialnymi. Przemiana zajmie trochę czasu, jednak jest już w toku! Są już plany budowy farmy fotowoltaicznej.

Już dzisiaj mamy jeden kocioł 50 MW na biomasę, mamy zatwierdzoną inwestycję w drugi biomasowy, przygotowujemy się do projektu budowy farmy fotowoltaicznej – mówi Henryk Sobierajski, p.o. prezesa ZE PAK.

Kompleks chce być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska naturalnego. Transformacja musi być jednak zbilansowana. Produkcja z nowych źródeł musi być prowadzona tak, by docelowo płynnie zastąpić obecną, bazującą na węglu.

Powstaje także projekt zeroemisyjnego transportu miejskiego oraz magazynów energii w Koninie.

Dobre tendencje

Wydaje się, że Zygmunt Solorz postanowił przestawić cały swój biznes na czyste technologie. Wcześniej ZE PAK wraz z władzami wschodniej Wielkopolski zaczął zabiegać o unijne pieniądze dla regionu, biorąc udział w programie „Just Transition”, który wspiera lokalne władze w przechodzeniu od węgla do czystszych alternatyw.

Zadaniem Telewizji Polsat będzie informowanie o działaniach związanych z tematami proekologicznymi. Z kolei powstające Stowarzyszenie “Czysta Polska” ma uświadamiać Polaków, w jakim środowisku żyją, oraz inspirować ich do dyskusji i działania.

Osiągnąłem już bardzo wiele i teraz chcę zrobić coś nowego dla społeczeństwa – mówi Solorz.

Mają powstać fora o różnych inicjatywach proekologicznych, a także instrumenty ich wsparcia.

Dzisiaj wszyscy potrzebujemy czystego powietrza. Zgadzamy się z tym całkowicie i dopingujemy wszystkie działania, które do niego zmierzają. Lepszego powietrza nie da się kupić, jak mówi miliarder. Ważne są drobne kroki i nowe inicjatywy!

Źródła: green-news.pl, money.pl, biznesalert.pl

Redakcja GLOBEnergia