Dołączenie sektora bankowego do programu czyste Powietrze było zapowiadane już w 2019 roku. Nadzieję z dołączeniem banków wiązał wtedy Piotr Woźny ówczesny Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak powiedział były prezes NFOŚiGW pod koniec 2019 roku w wywiadzie dla Globenergii, jeżeli banki zobaczą, że istnieje grupa osób posiadających zdolność kredytową, które mają do zrealizowania konkretną inwestycję i równocześnie banki otrzymają utworzony schemat z konkretną informacją, że po realizacji inwestycji zainteresowani mogą liczyć na wsparcie dotacyjne i jeszcze na ulgę podatkową, to z punktu widzenia banku jest to sytuacja, w której pieniądze, które są udostępniane klientom, są spłacane częściowo z oszczędności.

Poza tym to właśnie kredyty w obrębie gospodarstw domowych są w kręgu tych najlepiej spłacanych zobowiązań finansowych. – mówił Piotr Woźny

Bartłomiej Orzeł – pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze w wywiadzie dla Globenergii pod koniec 2020 roku, również zapowiadał dołączenie banków do programu, wyrażając w związku z tym radość.

Dla nas bank to klient proaktywny, który będzie poszukiwał docelowego klienta na swoje usługi. W tej sytuacji jego klient będzie również klientem Czystego Powietrza. – mówił Bartłomiej Orzeł

Banki dołączają do programu Czyste Powietrze!

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 2 lutego rusza nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu Czyste Powietrze, a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków. Zainteresowane banki – zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych – na złożenie swoich aplikacji mają czas do 23 lutego 2021 r.

Dzięki włączeniu banków do programu, powstanie produkt łączący dotację z Czystego Powietrza z finansowaniem w formie kredytu bankowego. Zostanie również zrealizowana rekomendacja Banku Światowego.

Powstająca ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Jak podkreślił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski Polacy będą mogli w jednym „okienku”, za pośrednictwem banku, złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia zgodnego z programem oraz uzyskać kredyt na jego realizację. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.

Kredyty zostaną objęte gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu, ma zwiększyć się zasięg programu, a warunki inwestycji mają się polepszyć.

Dostępne fundusze

Całkowity budżet programu Czyste Powietrze, który ma potrwać do 2029 roku wynosi 103 miliardy zł. W pierwszym naborze dla banków, który ma być realizowany w latach 2021-2022, łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Dla porównania, według stanu na 26.01.2021 roku, liczba wniosków złożonych do programu Czyste Powietrze przekroczyła 200 tysięcy, a łączna wartość dofinansowań na złożone wnioski wynosi 3,67 mld.

Zainteresowane banki

Na razie zainteresowanie przystąpieniem do programu zapowiedziały takie banki jak: Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.

Po zawarciu umowy o współpracę między NFOŚiGW, wfośigw a bankiem, instytucja finansowa będą pośredniczyć w przekazywaniu do wojewódzkich funduszy wniosków o dotacje z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem Czyste Powietrze.

Plusy dla beneficjentów

Dla beneficjentów, plusów włączenia banków do programu jest kilka. Zwiększy się pewność otrzymania kredytu na inwestycję proekologiczną, kwestię złożenia wniosku kredytowego oraz wniosku o dotację będzie można załatwić w jednym miejscu, polepszą się warunki kredytowania, a także zagęści się sieć placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację.

Jak powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na ‘domowe – antysmogowe’ inwestycje.

Źródło: NFOŚiGW, materiały własne

Redakcja GLOBEnergia