Czyste Powietrze bez dopłat do instalacji fotowoltaicznych? Projekt zmian w programie zaskakuje
Wczoraj Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamieścił projekt maksymalnych cen produktów i usług, na które będzie można otrzymać dofinansowanie w ramach Czystego Powietrza. Wśród wymienionych urządzeń brakuje… paneli fotowoltaicznych, które do tej pory były dotowane w programie.
Podziel się
- Opublikowany projekt maksymalnych cen dotacji w Czystym Powietrzu nie uwzględnia mikroinstalacji fotowoltaicznych, co może budzić spekulacje na temat ich usunięcia z programu.
- Możliwe, że NFOŚiGW dąży do skoncentrowania Czystego Powietrza na termomodernizacji, pozostawiając fotowoltaikę innym programom, co ma na celu uproszczenie i uporządkowanie dotacji.
- Wciąż trwają konsultacje zmian w programie, więc zarówno konkretne stawki, jak i zakres rzeczowy programu mogą ulec zmianie.
Zmiany w Czystym Powietrzu – trwają konsultacje
Program Czyste Powietrze przechodzi w tym momencie gruntowną reformę. Po zawieszeniu naboru nowych wniosków pod koniec listopada NFOŚiGW ogłosił, że inicjatywę tę czekają zmiany. Czyste Powietrze w nowej odświeżonej formie ma powrócić już 31 marca 2025 roku. Zmiany mają w założeniu zapobiec oszustwom, chronić beneficjentów, a także usprawnić cały program, tak aby wnioski były szybciej rozpatrywane.
Jedną z zapowiadanych zmian jest wprowadzenie maksymalnej ceny na towary i usługi dotowane w ramach programu. Zdaniem Funduszu ma to zapobiec sytuacjom, w którym nieuczciwy odbiorca dotacji na produkty o wartości rynkowej kilkuset złotych otrzymywał dopłaty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy. Najczęściej w tym kontekście mada przykład drzwi za 20 tys. zł.
Wczoraj NFOŚiGW opublikował propozycję maksymalnych cen za usługi i produkty objęte programem. Projekt jest w tym momencie poddany konsultacjom, więc wartości te mogą się zmienić. Wkrótce opublikujemy na naszym portalu zestawienie proponowanych stawek. Póki co jednak pobieżne przejrzenie dokumentu ujawnia pewne ciekawe fakty, w tym… brak na liście mikroinstalacji fotowoltaicznych. Warto przy tym zaznaczyć, że maksymalna cena dla modułów PV znajduje się w zestawieniu kwot dla wariantu Czystego Powietrza dla powodzian, do którego nabór rusza już w najbliższy czwartek (12 grudnia).
Czyste Powietrze – znamy maksymalne kwoty dotacji. Co z fotowoltaiką?
W wydanym wczoraj komunikacie NFOŚiGW stwierdził, że nowym Czystym Powietrzu pojawią się “ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów”. Przeglądając propozycję cen maksymalnych uproszczenie to faktycznie jest widoczne. W dotychczasowych zestawieniach produkty czy usługi miały indywidualnie wyliczane stawki maksymalne dla poszczególnych progów dotacji. Mieściły się one w aż trzech osobnych plikach dostępnych na stronie programu. Nowa propozycje zbiera je wszystkie w formie jednej, czytelnej tabeli.
Tego typu ujednolicenie faktycznie może znacząco ułatwić obliczanie faktycznej kwoty dotacji. Nasza redakcja postanowiła jednak przyjrzeć się dokładnie urządzeniom wymienionym w zestawieniu. Po przejrzeniu całości okazało się, że… nie ma tam dotowanych do tej pory w programie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Czy w Czystym Powietrzu urządzenia te faktycznie nie będą już dotowane?
Czy to koniec dotacji do PV w Czystym Powietrzu?
W celu uzyskania dokładnych informacji przekazaliśmy zapytanie do NFOŚiGW. W tym momencie czekamy na odpowiedź. Możliwe, że nieobecność modułów PV w zestawieniu maksymalnych kwot faktycznie jest wynikiem błędu czy niedopatrzenie. Istnieje jednak również inne wyjaśnienie tej sytuacji.
Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli Funduszu z początku tego roku, mnogość programów dotacyjnych, w których można uzyskać dopłaty do fotowoltaiki powoduje pewne niespójności. Już wtedy Fundusz ustami swojej rzeczniczki mówił o konieczności uporządkowania warunków w ramach różnych form wsparcia. W marcu chodziło co prawda o różne maksymalne moce dotowanych mikroinstalacji, jednak nie można wykluczyć możliwości, że reforma Czystego Powietrza ma być okazją do głębszego “uporządkowania” rządowych dotacji na ekologiczne rozwiązania. Możliwe więc, że wsparcie dla fotowoltaiki zostanie całkowicie wycofane z tego programu, zwłaszcza biorąc pod uwagę istnienie inicjatywy Mój Prąd, która służy głównie temu celowi.
Według tej koncepcji Czyste Powietrze miałoby być w głównej mierze programem dotującym urządzenie i usługi związane ściśle z termomodernizacją, a więc chociażby izolację termiczną budynku czy wymianę źródła ciepła. Do dotowania rozwiązań związanych z energetyką prosumencką będą z kolei służyć inne programy, takie jak wspomniany Mój Prąd.
Czy faktycznie tak się stanie? W tej kwestii czekamy na odpowiedź NFOŚiGW oraz kolejne ogłoszenia zmian w programie. Przy okazji przypominamy, że trwają konsultacje społeczne zmian w Czystym Powietrzu i zachęcamy do wzięcia w nich udziału. Szczegóły znajdziecie w artykule poniżej: