Czyste Powietrze: Czy dostaniesz dotację na kocioł węglowy?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Regulamin Programu

Regulamin programu Czyste Powietrze pozwala na uzyskanie dotacji na kocioł na węgiel z automatycznym podawaniem paliwa w formie groszku, z osprzętem, armaturą zabezpieczającą i regulującą, układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym i zbiornikiem cwu z osprzętem.

Warunek jest jednak taki, by kocioł posiadał certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu i charakteryzował się klasą efektywności energetycznej minimum B na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Ponadto, źródła ciepła muszą docelowo spełniać wymogi aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych, co do kotłów i rodzajów paliwa, o ile takie zostały ustanowione na terenie położenia budynku/lokalu mieszkalnego objętego dofinansowaniem.

Podobny zapis znajduje się w punkcie 9. regulaminu programu Czyste Powietrze, który stanowi, że warunkiem udzielenia dofinansowania jest zobowiązanie się wnioskodawcy, że wszystkie zainstalowane i użytkowane urządzenia służące do c.o. lub c.w.u. znajdujące się w budynku, będą spełniały docelowe wymagania aktów prawa miejscowego w tym uchwał antysmogowych.

Uchwały antysmogowe

Obecnie uchwały antysmogowe posiada 10 na 16 województw. W trzech województwach: lubelskim, świętokrzyskim oraz pomorskiem, uchwały antysmogowe są w przygotowaniu. Województwo warmińsko-mazurskie oraz podlaskie nie mają na razie w planach przygotowania uchwał. Ponadto uchwały antysmogowe obowiązują w 12 polskich gminach.

Zapisy uchwał antysmogowych w poszczególnych województwach i gminach różnią się, a tym samym różnią się terminy wymiany pozaklasowych kotłów na paliwo stałe. Niektóre województwa takich terminów nie mają w ogóle.

Dla przykładu, w województwie małopolskim, jeśli kocioł na węgiel lub drewno, nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku należy go wymienić. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 należy wymienić do końca 2026 roku, a kocioł klasy 5 zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku, można wykorzystywać bezterminowo.

Oprócz tego w Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Kiedy nie dostaniesz dofinansowania na kocioł na węgiel?

Miast takich jak Kraków w Polsce ma być więcej. Zakaz ogrzewania węglem i częściowo drewnem ma występować również we Wrocławiu, Sopocie, Jeleniej Górze-Cieplice, Dusznikach-Zdrój, Jedlinie-Zdrój, Kudowie-Zdrój, Lądku-Zdrój, Polanicy-Zdrój oraz Szczawnie-Zdrój.

Co to oznacza? Mimo że teoretycznie w Czystym Powietrzu można dostać dofinansowanie na kocioł na węgiel, to docelowy zakaz spalania węgla w podanych miejscowościach wyklucza zakup kotła na to paliwo. Zapis obowiązuje nawet wtedy, jeżeli wejdzie w życie dopiero za kilka lat. W taki sposób program Czyste Powietrze i Uchwały antysmogowe się przenikają.

Ile kopciuchów zostało do wymiany w Polsce?

Według szacunków PORT PC, w Polsce jest łącznie około 3 milionów pozaklasowych kotłów na paliwo stałe, które wymagają wymiany. Najwięcej - około 371 tysięcy w województwie śląskim, a najmniej - około 97 tysięcy w województwie lubuskim. Program Czyste Powietrze ma pomóc te konieczne wymiany uskutecznić.

Źródła: Webinarium Czystego Powietrza, czysteogrzewanie.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia