Czyste Powietrze dla najuboższych. Dotacje pokryją do 90 procent kosztów termomodernizacji

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W Programie 1 Polskiego Radia minister Kurtyka zapowiedział, że w 2022 roku ruszy specjalny komponent w ramach programu Czyste Powietrze, który będzie dedykowany dla osób najuboższych. Gospodarstwa domowe, które balansują na granicy ubóstwa energetycznego, będą mogły starać się o dotacje na termomodernizację budynków, które pokryją do 90 procent kosztów przedsięwzięcia. Będzie to propozycja głębszej reformy w związku z rosnącymi cenami energii oraz planowanym wsparciem odbiorców wrażliwych.

- W ramach programu Czyste Powietrze od przyszłego roku chcemy uruchomić specjalny strumień wsparcia dla osób o najniższych dochodach, do nawet 90 proc. kosztów termomodernizacji i wymiany starego pieca. Dajemy konkretne rozwiązanie, aby odbiorcy płacili mniejsze rachunki. Termomodernizacja przekłada się na niższe rachunki za energię i ciepło – wyjaśniał Kurtyka.

Program dla budynków wielorodzinnych

Program Czyste Powietrze to największa dotychczas inicjatywa, wspierająca walkę z niską emisją. Problem smogu dotyka wiele miast i mniejszych miejscowości, a jego źródłem są nieefektywne, często przestarzałe kotły na węgiel i drzewo. Program uruchomiony w 2018 roku daje możliwości dofinansowania inwestycji w wymianę źródła ciepła na wybraną przez siebie technologię, ale także na termomodernizację budynków. Mieszkańcy Polski będą mogli skorzystać z dofinansowania do ok. 2029 roku – na program zostanie przeznaczonych łącznie ponad 100 mld zł.

W programie Czyste Powietrze wpłynęło już ponad 325 tys. wniosków o dofinansowanie przekraczające łącznie próg 5,5 mld zł. Wzrasta także liczba aplikacji składanych w ciągu tygodnia. Dotychczas beneficjentom wypłacono prawie 2 mld zł środków wsparcia.

W 2022 roku zostanie uruchomiony także ogólnopolski program wsparcia wymiany nieefektywnych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych jako kolejny komponent programu Czyste Powietrze. Uruchomienie programu odbędzie się na podstawie wniosków wyciągniętych z prowadzonych pilotaży w województwie zachodniopomorskim, w Pszczynie na Śląsku i od 11 października br. również na Dolnym Śląsku.

Redakcja: Patrycja Rapacka;Źródło: Polskie Radio Jedynka, NFOŚiGW

Zobacz również