Czyste Powietrze: kalkulator grubości ocieplenia uruchomiony!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przedstawił kolejne ułatwienie dla wnioskodawców w programie Czyste Powietrze - nowe narzędzie, które jest intuicyjne i łatwe w obsłudze. Uruchomiony kalkulator pozwala na wyliczenie grubości ocieplenia budynku przy przeprowadzeniu termomodernizacji.

Jak to działa?

W pierwszej kolejności należy wybrać z rozwijanej listy przegrodę, która ma zostać ocieplona. Do wyboru są:

  • ściany zewnętrzne/przegrody pionowe
  • dach lub stropodach
  • strop nad nieogrzewanym poddaszem
  • podłoga na gruncie
  • strop nad nieogrzewaną piwnicą

Następnie należy wybrać sposób wyliczenia grubości ocieplenia. Grubość ocieplenia można obliczyć automatycznie, wybierając rok uzyskania pozwolenia na budowę i uwzględniając ewentualnie istniejące ocieplenie lub samodzielnie wprowadzając warstwy danej przegrody, przy uwzględnieniu dostępnych kategorii (np. asfalty, beton, kamienie,itp), rodzaju i grubości materiału.

W dalszej kolejności, użytkownik powinien wybrać z rozwijanej listy rodzaj planowanego ocieplenia. Do wyboru są: styropian biały, grafitowy, twardy, wełna mineralna, pianka poliuretanowa, granulat oraz inny rodzaj ocieplenia. Po wybraniu, pojawia się domyślna wartość lambda planowanego ocieplenia (λ), którą jednak można zmienić jeżeli zna się specyfikację konkretnego materiału.

Na samym dole pojawi się wynik obliczeń, czyli minimalna wymagana grubość ocieplenia. Wynik można zapisać na swoim komputerze.

Jeżeli przegroda jest już wystarczająco ocieplona i nie wymaga dalszego docieplenia, to taka informacja pojawi się w wyniku obliczeń.

Kalkulator można znaleźć TUTAJ 

https://globenergia.pl/czy-wybrane-urzadzenie-spelnia-wymagania-programu-czyste-powietrze-sprawdz-w-bazie/

Źródło: kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl

Zobacz również