Aktualności Aktualności

Czyste Powietrze kuleje! Dopiero 147 podpisanych umów!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

program czyste powietrze

Ilość złożonych wniosków może faktycznie robić wrażenie - do 7 lutego 2019 r. złożono ich łącznie ponad 27300! Nowych kont na Portalu Beneficjenta było prawie 116000.

Czyste Powietrze
Statystyki w programie Czyste Powietrze. Źródło: Twitter

A jak jest naprawdę?

Rządowy program Czyste Powietrze kuleje, skomentował Andrzej Guła. Według założeń programu, na przełomie 11 lat działania programu (2018-2029) w 4 milionach domów mają być wymienione kotły lub docieplone przegrody.

Po pół roku funkcjonowania, podpisano zaledwie 147 umów! Jak wylicza na Twitterze Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego, w takim tempie zakładane efekty programu osiągnięto by za 10 tys. lat!

Andrzej Guła
Źródło: Twitter

Tempo wymiany kotłów w Czystym Powietrzu za wolne!

Szacuje się, że pierwszy rok programu Czyste Powietrze obsłuży mniej niż 100 tysięcy budynków. Naturalne tempo wymiany kotłów jest dużo większe! Przyjmuje się, że wartość ta wynosi ponad 150 tysięcy/rok.

Jeśli ani ulga podatkowa i ani program Czyste Powietrze nie przebiją naturalnego tempa wymiany, to można przyjąć, że obsługiwani są tylko ci, którzy “jadą na gapę”, czyli osoby, które i tak by wymieniły źródła ciepła w swoich domach - podkreślał Andrzej Guła podczas konferencji prasowej.

Czyste Powietrze po zmianach

Z początkiem roku zmianie uległy zasady funkcjonowania i regulamin programu. W najnowszym wydaniu GLOBEnergia 1/2019 redakcja portalu Termomodernizacja.pl przygotowała kompleksowy poradnik i przewodnik po nowej wersji programu. Poradnik to 10 stron pełnych porad, definicji, dat, liczb, błędów we wnioskach i katalogów produktów i usług zaliczanych do kosztów kwalifikowanych programu. Wszystko przystępnym, prostym językiem! Zapraszamy do analizy!

Najnowsze wydanie wraz z poradnikiem dostępne TUTAJ