Współpraca z sektorem bankowym jest bardzo ważnym elementem, który ma szansę przyspieszyć prace w ramach programu Czyste Powietrze. Ostatnio informowaliśmy, że rozpoczęły się warsztaty w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w których wziął udział Alior Bank. Okazuje się, że zainteresowanie udziałem w Programie Czyste Powietrze oraz w Programie Mój Prąd wykazały również inne banki. To PKO BP, ING Bank Śląski oraz BNP Paribas, BOŚ Bank.

Które banki rozważają udział w programach?

W odpowiedzi na zapytanie portalu aleBank, zainteresowanie rządowymi programami wyraziły banki: PKO BP, ING Bank Śląski, BNP Paribas, BOŚ Bank oraz Pekao SA.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego ma zamiar podjąć działania wspierające ekologiczne rozwiązania przyczyniające się do zmniejszania negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne.

Bank PKO BP prowadzi obecnie konsultacje z NFOŚiGW w sprawie współpracy przy programach Czyste Powietrze i Mój Prąd. Oprócz tego, PKO BP posiada już w swojej ofercie produkt, który powstał w procesie konsultacji z NFOŚiGW. Jest on przeznaczony specjalnie do finansowania instalacji fotowoltaicznych.

ING Bank Śląski, poinformował portal aleBank, że obserwuje programy wspierające zachowania proekologiczne, w tym program Czyste Powietrze.

Z kolei Bank BNP Paribas rozważa możliwości wprowadzenia do oferty np. kredytów pomostowych związanych z programami Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. Rozważa również udostępnienie NFOŚiGW cyfrowej ścieżki dostępu do składania wniosków.

BOŚ Bank jest otwarty na współpracę w oczekiwanym przez Fundusz zakresie i jest zainteresowany szerszym udziałem sektora bankowego w realizacji programów Czyste Powietrze i Mój Prąd.

W ofercie BOŚ Banku znajduje się także promocyjna pożyczka wspierająca wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w ramach rządowego programu Czyste Powietrze oraz kredyt EKOKredyt PV wspierający inwestycje w instalacje fotowoltaiczne.

Bank Pekao SA, w odpowiedzi na pytanie o Programy, oświadczył że trwają prace nad przygotowaniem specjalnego programu dodatkowego wsparcia dla inwestycji proekologicznych. W ofercie Banku Pekao SA również znajdują się już produkty wspierające takie inwestycje.

Piotr Woźny poinformował ostatnio na swoim oficjalnym twitterze, że prace warsztatowe z sektorem bankowym, w których wziął udział Alior Bank, zostały uruchomione. Spotkanie, które odbyło się w NFOŚiGW, poruszyło takie tematy, jak uwarunkowania kredytowe oraz pożyczkowe wspierające program.

Bank Credit Agricole w odpowiedzi dla aleBanku zadeklarował, że jeśli pojawią się konkretne propozycje, wówczas na pewno rozważy. W tym momencie Bank nie posiada w ofercie produktów proekologicznych, a także do tej pory ich nie rozważał.

Rozmowy z bankami

Wdrożenie banków do współpracy w ramach programu Czyste Powietrze, jest elementem koniecznym do przyspieszenia działania programu w Polsce. Celem współpracy byłoby wytworzenie jak najprostszej ścieżki składania wniosków.

Apeluję do prezesów wszystkich banków w Polsce stwórzcie produkty finansowe wspierające program czyste powietrze, dajcie ludziom płynność – mówił w audycji Gość Radia Zet Piotr Woźny

Jeśli procedura zostanie uproszczona do takiego stopnia, by każdy Polak bez problemu sobie z nią poradził, planowane jest wdrożenie edukacji internetowej poprzez tutoriale, czy filmy na youtubie, pokazujące w prosty sposób jak wypełnić wniosek.

Bankowość elektroniczna

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska chciałby podjąć z sektorem bankowym współpracę i prosić o wsparcie w kierowaniu wniosków do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.

Polacy pokochali bankowość elektroniczną jako narzędzie składania wniosków do administracji. I dlatego chcielibyśmy, żeby bankowość elektroniczna służyła jako brama do składania wniosków w programie „Czyste Powietrze” – mówił prezes NFOŚiGW.

Jak potoczą się rozmowy z sektorem bankowym i które z banków faktycznie zadeklarują współpracę?

źródło: aleBank, Gość Radia Zet


Zapraszamy do zakupu najnowszego wydania GLOBEnergia 3/2019, w którym znajdziecie oferty finansowania fotowoltaiki w postaci kredytów i leasingów!

Redakcja GLOBEnergia