Czyste Powietrze – najpierw ocieplenie, a potem wymiana źródła ciepła. Uważaj na nierzetelnych wykonawców!

czyste powietrze

Program Czyste Powietrze zapewnia znaczne środki finansowe na realizację termomodernizacji. Bez pomocy finansowej rozpowszechnienie metod poprawy efektywności energetycznej w budownictwie byłoby znacznie bardziej wymagające. Gdzie pojawiają się znaczące sumy pieniędzy, tam zawsze można spotkać zarówno nieuczciwych beneficjentów, jak i wykonawców. W związku z tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) opublikował specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

czyste powietrze

Podziel się

  • Pamiętaj, że podpisując pełnomocnictwo, dajesz innej osobie prawo do dysponowania Twoją dotacją. 
  • Uważaj na akwizytorów, którzy obiecują nierealne efekty ekonomiczne. Miej w pamięci, że wymiana źródła ciepła będzie miała sens wtedy, gdy budynek będzie ocieplony.
  • Korzystajmy z listy ZUM, dzięki której będziemy mieć pewność, że nasze źródło ciepła będzie wysokiej jakości. Od 22 kwietnia będzie obowiązek wyboru urządzenia tylko i wyłącznie z tej listy. 

NFOŚiGW przestrzega przed korzystaniem z usług niezweryfikowanych wykonawców, jednocześnie ograniczając możliwość otrzymania więcej niż jednej dotacji w najwyższym poziomie dofinansowania. Taka pomoc finansowa może osiągnąć do 135 tys. złotych, pokrywając w całości kwalifikowalne koszty inwestycji. Nie powinno więc dziwić, że pojawiły się osoby, które wykorzystując niedociągnięcia w regulaminie programu, nadmiernie obciążały jego budżet. Szczególnie dotyczy to ludzi o niskich dochodach, którzy posiadają kilka nieruchomości. W takich okolicznościach trudno jest przyznać, że właściciele wielu domów faktycznie znajdują się w grupie najbardziej potrzebujących wsparcia. 

Uważaj na nieuczciwe firmy przy korzystaniu z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. NFOŚiGW w tej sprawie wydał specjalny komunikat. W jaki sposób przejść proces termomodernizacji bez nerwów?

Uważaj na nieuczciwych wykonawców

W komunikacie NFOŚiGW znajduje się wezwanie do weryfikacji firm oraz ostrożności wobec propozycji przedstawianych przez sprzedawców. Istotne jest również dokładne przestudiowanie umowy oraz jej niepodpisanie w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Aby dokonać odpowiedniego wyboru wykonawcy, warto poszukać opinii w internecie, zasięgnąć rady znajomych lub sąsiadów, którzy już w termomodernizację zainwestowali, a ponadto ocenić rozmiar i doświadczenie firmy na rynku. Ostatecznie to od nas, jako beneficjentów, zależy decyzja, na którą firmę się zdecydujemy.

Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. [...] Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu Czyste Powietrze, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty. Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją

apeluje NFOŚiGW.

Pompa ciepła i wysokie rachunki za energię? 

Propozycja zainstalowania jedynie nowego systemu ogrzewania w obiekcie wymagającym kompleksowej termomodernizacji może prowadzić do znaczącego wzrostu opłat za ogrzewanie w sezonie zimowym. W związku z tym, jeżeli planujemy zastąpienie starych, nieefektywnych źródeł ciepła, takich jak kotły węglowe, nowocześniejszym rozwiązaniem, np. pompą ciepła, zadbajmy o to, aby nasz budynek był odpowiednio ocieplony. Uważajmy na firmy, które będą nam oferować okazyjny montaż urządzenia grzewczego, które pozwoli nam na redukcję rachunków od zera. Można mieć pewność, że taka inwestycja jest praktycznie niemożliwa do zrealizowania. Zanim wymienisz źródło ciepła, sprawdź stan ocieplenia budynku, co możesz zrobić dzięki audytowi energetycznemu. Od 2023 roku przysługuje na niego dofinansowanie w programie Czyste Powietrze równe 1200 zł.

Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga [...] docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp., może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym

ostrzega NFOŚiGW.

W ramach programu Czyste Powietrze mamy możliwość uzyskania wsparcia finansowego na przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego, co obejmuje także wymianę systemu ogrzewania. NFOŚiGW zaleca również, aby w przypadku wątpliwości zgłosić się o poradę do gminnego punktu konsultacyjnego programu Czyste Powietrze. Tam konsultant oceni, czy propozycja wykonawcy spełnia wymogi naszej nieruchomości.

Zmiany w programie Czyste Powietrze 

W dniu 22 kwietnia wejdą w życie nowe zasady w programie Czyste Powietrze. Zmiany przyniosą konieczność wyboru pompy ciepła i kotła na biomasę właśnie z listy ZUM, co ma sprawić, że jakość urządzeń grzewczych w programie wzrośnie. Wtedy też rozpocznie się okres przejściowy, a już od 13 czerwca na liście ZUM będą znajdować się tylko pompy o wysokiej efektywności, które aktualnie są weryfikowane. Korzystać z listy możemy od dawna, co nie jest trudne. Szczegółowy poradnik znajdziesz na portalu Termomodernizacja.pl: Lista ZUM, czyli jak dobrze wybrać źródło ciepła

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia