Czyste Powietrze nie ma związku z Czystym Powiatem – uważaj na fake program!

Na łamach GLOBenergia.pl wielokrotnie poruszaliśmy temat fałszywego programu Czysty Powiat. Jego nazwa jest łudząco podobna do ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz podkreśla, że nie wspiera w żaden sposób programu “Czysty Powiat”. Wielokrotnie uczulaliśmy naszych czytelników w sprawie botów oferujących fotowoltaikę.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

O “programie Czysty Powiat” zrobiło się głośno za sprawą botów sprzedających fotowoltaikę. Na łamach naszego portalu opisywaliśmy, jak nie dać się oszukać, gdy zadzwoni bot przedstawiający się jako Klara Sobieraj lub pod innym imieniem i nazwiskiem. Autorzy fake-programu stworzyli w tym celu dedykowaną stronę Czysty Powiat, gdzie można zostawić swoje dane kontaktowe w celu “skorzystania” z atrakcyjnych dotacji. Ten sam model zastosowano też w przypadku fake-programu - Ekologiczne Województwo. W praktyce dane wpadają do bazy, z której korzystają boty obsługiwane przez pracowników call-center. Ukraińska spółka EuroCall Center udostępnia dane różnym podmiotom, w tym jednej ze spółek fotowoltaicznych. Sprawie przyjrzeli się także dziennikarze programu Czarno Na Białym (TVN24), którzy ustalili, że dane trafiają do spółki fotowoltaicznej z Krakowa. W programie wypowiedział się prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, Bogdan Szymański. Wyjaśnił, że takie działania należy zdecydowanie potępiać, gdyż odbiegają od praktyk rynkowych.

NFOŚiGW odcina się od “programu Czysty Powiat”

W sprawie tego procederu komunikat wystosował sam NFOŚIGW. Wskazał, że „program Czysty Powiat” nie jest inicjatywą wspieraną przez Narodowy Fundusz. 

- W związku z zapytaniami kierowanymi do NFOŚiGW w sprawie możliwości uzyskania dofinansowania w ramach tzw. „programu Czysty Powiat”, o którym informacje zamieszczone były na stronie internetowej czystypowiat.pl, oraz sygnałami mogącymi świadczyć o powiązaniu tego programu z programem priorytetowym „Czyste Powietrze”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pragnie z całą stanowczością podkreślić, iż ww. „program Czysty Powiat” nie jest programem  realizowanym przez NFOŚiGW, ani w jakikolwiek inny sposób powiązanym z jego działalnością - czytamy w komunikacie. 

Fundusz podkreślił, że program ten może stanowić próbę oszustwa lub wyłudzenia danych osobowych.

UKE bada działalność spółki

Jesienią 2021 roku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej złożono skargę w sprawie robotów fotowoltaicznych. UKE poinformował naszą redakcję, że od sierpnia 2021 roku Delegatura w Poznaniu prowadzi kontrole firmy EuroCall, na którą do UKE wpływają liczne skargi dot. telemarketingu np. pomoc w instalacji urządzeń fotowoltaicznych, spotkania dot. bonu turystycznego, spotkania dot. zdrowia, czy np. programu ”Czysty Powiat”. Równocześnie Delegatura w Poznaniu wszczęła postępowanie administracyjne o nałożenie kary na Euro Call Center za utrudnianie kontroli – UKE wyjaśniło, że Euro Call Center permanentnie przedłuża odpowiedzi na pytania, nie odbiera pism itp.

Zobacz również