Czyste Powietrze – nowe zasady. Liczy się data złożenia wniosku czy zakupu pompy ciepła?

czyste powietrze, pompy ciepła, listy zum, listy zum, kotłów

Od 22 kwietnia wejdą w życie nowe zasady w programie Czyste Powietrze.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA
czyste powietrze, pompy ciepła, listy zum, listy zum, kotłów

Podziel się

  • Zmiany w programie Czyste Powietrze pojawią się 22 kwietnia. Od tej daty pompy ciepła i kotły na biomasę będzie trzeba wybierać z listy ZUM.
  • Do 13 czerwca potrwa weryfikacja pomp ciepła, których parametry będą musiały być poświadczone europejskimi badaniami.
  • Według zapewnień resortu klimatu i środowiska, aby skorzystać z programu na starych zasadach trzeba złożyć wniosek do 22 kwietnia. Prawdopodobnie przez to w programie Czyste Powietrze w ostatnich tygodniach obserwowaliśmy rekordowe liczby składanych wniosków.

Tym, co najbardziej interesuje beneficjentów, jest wprowadzenie obowiązku wyboru urządzenia grzewczego z listy ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Ta zasada jednak dotyczy tylko pomp ciepła i kotłów na biomasę. W tym materiale odpowiemy na pytanie, kiedy jest ostateczna data, w której możemy skorzystać z programu na starych zasadach.

Już za dwa tygodnie (22 kwietnia) zmienią się zasady programu Czyste Powietrze, a do 13 czerwca obowiązywać będzie okres przejściowy. Po jego zakończeniu na liście ZUM znajdą się tylko te pompy ciepła, które spełniają wymagania programu, potwierdzone europejskimi badaniami i przeszły pozytywną weryfikację. Obowiązek wyboru źródła ciepła z listy ZUM w ramach dotacji w programie Czyste Powietrze dotknie także kotłów na pellet i kotłów zgazowujących drewno. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany w programie Czyste Powietrze.

czyste powietrze, lista zum, pompy, kotłów, listy zum

Data złożenia wniosku najważniejsza

Część z nas, słysząc o wprowadzeniu nowych regulacji w programie i obowiązku wyboru źródła ciepła z listy ZUM, ma pewne wątpliwości. Wielu beneficjentów pewnie zastanawia się, czy liczy się data złożenia wniosku, czy zakupu urządzenia. Redakcja portalu Termomodernizacja.pl zwróciła się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem, która z dat będzie kwalifikować inwestycję jeszcze w ramach starych zasad.

Data zakupu i montażu pompy ciepła nie jest wyznacznikiem kwalifikowalności na nowych warunkach. Zasada jest taka, że kluczowa jest data złożenia wniosku o dofinansowanie i wersja programu Czyste Powietrze obowiązująca w dniu złożenia tego wniosku o dofinansowanie

czytamy w odpowiedzi resortu klimatu i środowiska. 

Pompy ciepła, biomasa i lista ZUM

Krótko mówiąc, kluczowa jest data złożenia wniosku, a nie termin montażu urządzenia. Wszystkie wnioski składane przed wejściem w życie zmian nie będą zmuszały beneficjentów do korzystania z listy ZUM, choć my tę opcję polecamy. Lista dostarcza kompleksowych informacji na temat urządzeń grzewczych, a także zawiera odnośniki do oryginalnych kart produktów. Samo poruszanie się po liście jest niezwykle proste. W artykule: Lista ZUM, czyli jak dobrze wybrać źródło ciepła na portalu Termomodernizacja.pl znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak z niej korzystać. 

Nowe wymogi dla pomp ciepła będą obowiązywały wyłącznie wnioskodawców, którzy złożą wnioski po wejściu w życie zmian, z uwzględnieniem okresu przejściowego

wyjaśnia MKiŚ.

W ostatnich tygodniach obserwowano wzrost zainteresowania programem Czyste Powietrze, które jednak może wynikać właśnie z zaplanowanych na kwiecień zmian. Bardzo możliwe, że część niezdecydowanych przyspieszyło podjęcie decyzji, aby nieco zaoszczędzić na pompach ciepła o niższej efektywności, która uniemożliwi im dostanie się na listę ZUM. Obecnie trudno przewidzieć, czy rekordowe liczby wniosków będą się utrzymywać w kolejnych tygodniach. O prognozach dla programu Czyste Powietrze przeczytasz tutaj.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl, Termomodernizacja.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA