Czyste Powietrze obchodzi dziś swoją pierwszą rocznicę. Do tej pory złożono 80 tysięcy wniosków na wymianę źródła ciepła, z których 46 tysięcy zakończyło się podpisaniem umowy. Kotły można wymieniać już od momentu złożenia wniosków, więc jest szansa, że w tym sezonie grzewczym, odetchniemy nieco świeższym powietrzem.

Podejrzewam, że już około 70 tysięcy pieców zostało wymienionych – mówił Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska, w rozmowie z radiową Jedynką

80 tysięcy wniosków – dużo czy mało?

Liczba wniosków podpisanych w ciągu ostatniego roku, to 80 tysięcy, na łączną kwotę 1,5 mld zł. To ok. 1,45% kwoty całego budżetu programu, który opiewa w sumie na 103 mld złotych. W porównaniu do całej tej kwoty i zakładając, że w Polsce do wymiany jest aż 3 mln kotłów, 80 tysięcy wydaje się małą liczbą. Jednak jest to jakiś postęp i szansa na to, że po roku działania programu, w tym sezonie grzewczym odetchniemy nieco czystszym powietrzem. Program jest przewidziany jeszcze na 10 kolejnych lat.


Przygotuj się na zmiany ! Dołącz do uczestników II Kongresu Trendy Energetyczne!

Weź udział w dyskusji o MEGATRENDACH w energetyce w Polsce!


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Programie Czyste Powietrze, zapraszamy na II Kongres Trendy Energetyczne, który odbędzie się 8-9 Października w Krakowie.


Czy kwota 1,5 mld zł jest realna?

Ostatnio podaliśmy informację, że kwota przeznaczona na te 80 tysięcy wniosków wynosi 1,7 miliarda złotych. Tak przynajmniej powiedział Piotr Woźny w rozmowie z PolsatNews. Minister Kowalczyk podaje za to kwotę 1,5 miliarda i zakłada, że właśnie taka kwota zostanie przyznana.

Istnieje nawet szansa, że będzie trochę mniejsza, jeśli osoba składająca wniosek, złożyła go na większe pieniądze, niż kosztowała ją inwestycja. Wtedy kwota 1,5 mld zł może zostać nieco pomniejszona, ale prawdopodobnie nieznacznie.

To dopiero początek trwania programu, a te 80 tysięcy wniosków, o są wnioski złożone do Wojewódzkich Funduszy. Oprócz Programu Czyste Powietrze działa ulga podatkowa, która jest drugim elementem walki ze smogiem w Polsce. Jaki wpływ miały na środowisko oba programy, dowiemy się dopiero po tym, jak Polacy się rozliczą.

Ci, którzy chcą skorzystać z tej opcji, nie składają wniosków do wojewódzkich funduszy, dlatego my je zobaczymy wtedy, kiedy rozliczą się z podatku PIT, na początku maja 2020 roku – mówił Henryk Kowalczyk

Efekt ekologiczny

Dzięki programowi „Czyste powietrze”, prawdopodobnie udało się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów aż o setki tysięcy ton. Jako, że dziś mamy rocznicę, pierwszy sezon programu będzie można niedługo porównać z tegorocznym.

Alarmy smogowe przy niższych wartościach!

Jak wiadomo, kiedy powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone, w miastach pojawiają się ostrzeżenia, by ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu, czy postarać się nie wychodzić z domu. Jednakże normy polskie, są i tak wyższe niż w innych krajach europejskich. Ma się to wkrótce zmienić.

Będziemy obniżać normy ostrzegania i alarmowania o pyłach w powietrzu po to, by uczulić na ten problem – podkreślił Henryk Kowalczyk.

Planowane zmiany

Zmiany w programie „Czyste powietrze” są planowane stopniowo. Henryk Kowalczyk na razie zaprosił gminy do udziału w programie. Mogą one działać, na zasadzie dobrowolności. Do tej pory umowy o współpracy podpisało ponad 500 gmin, a dokładnie 525. Do włączenia się są zachęcane również banki.

Prawdopodobnie już niedługo będziemy mieli możliwość doświadczyć jak Program wpłynął na czystość powietrza w Polsce. Liczymy, że NFOŚ opublikuje wyniki z porównania dwóch sezonów grzewczych. Mamy jeszcze 10 lat trwania programu i na pewno będzie dobrze!

Redakcja GLOBEnergia