Program „Czyste powietrze” ma być rozszerzony o udział samorządów i sektora bankowego. Banki oprócz stworzenia kredytów pomostowych mogą również udostępnić swoje platformy elektroniczne do składania wniosków o dotacje. Taką zapowiedź przedstawił Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas Forum Liderów Banków Spółdzielczych.

Zaprosiłem przedstawicieli sektora bankowego do udziału w konsultacjach, które zorganizowaliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest też prośba o przedłużenie czasu tych konsultacji – podkreśla Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.

Współpraca banków w ramach programu czyste powietrze, mogłaby działać w trzech różnych obszarach. Co proponuje NFOŚiGW w dokumencie konsultacyjnym?


Przygotuj się na zmiany ! Dołącz do uczestników II Kongresu Trendy Energetyczne!


Bankowość elektroniczna

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska chciałby podjąć z sektorem bankowym współpracę i prosić o wsparcie w kierowaniu wniosków do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.

Polacy pokochali bankowość elektroniczną jako narzędzie składania wniosków do administracji. I dlatego chcielibyśmy, żeby bankowość elektroniczna służyła jako brama do składania wniosków w programie „Czyste Powietrze” – wylicza prezes NFOŚiGW.

Pomostowe finansowanie inwestycji termomodernizacyjnych

Drugi bardzo ważnym elementem byłaby współpraca w ramach pomostowego finansowania inwestycji termomodernizacyjnych. Obecnie, w ramach walki ze smogie w Polsce funkcjonują dwa instrumenty wsparcia: ulga podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Program zakłada refundację wydatków poniesionych przez Polaków na termomodernizację swojego domu.

Narodowy Fundusz chciałby, aby Polakom, którzy mają zdolność kredytową, banki stworzyły możliwość pomostowego finansowania inwestycji, w ramach których otrzymali wsparcie w Czystym Powietrzu.

Wydatki następnie zostaną zmniejszone o około 30 − 35%, czyli o środki publiczne. Albo o ulgę podatkową, albo o dotację – wyjaśnia Piotr Woźny.

Wspólna kampania informacyjno-marketingowa

Trzecim elementem współpracy byłoby wypracowanie wspólnej kampanii informacyjno- marketingowej.

Wierzymy, że jeżeli banki wprowadzą tego typu produkty do swojej oferty i będą tłumaczyć ludziom, że w ten sposób poprawiamy efektywność energetyczną naszych domów, zmniejszamy zapotrzebowanie na energię i ograniczamy emisję szkodliwych substancji − to szybciej wyczyścimy powietrze w Polsce, szybciej będziemy zdrowi i mniej będziemy narażali nasze życie – tłumaczy prezes NFOŚiGW.

Współpraca banków pożądanym elementem.

Czyste powietrze zakłada dofinansowanie dla osób, które chcą zdecydować się na termomodernizację. Warto jednak, by takie osoby miały jeszcze pomoc banków w realizacji przedsięwzięć!

Warto zacząć od grupy, która jest „najłatwiejsza”, czyli np. od klientów, którzy mają zdolność kredytową, nie wzbudzają wątpliwości. Mam bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z PKO BP, gdzie przez 1,5 miesiąca udało nam się utworzyć kredyt na eko-pożyczkę, na finansowanie inwestycji fotowoltaicznych. Stąd wiem, że można to zrobić w ciągu 1 − 2 miesięcy. I na tego typu sprawność liczę w tym przypadku – dodaje prezes NFOŚiGW.

Walka ze smogiem w Polsce ostatnio trwa bardzo intensywnie! Współpraca z bankami może podziałać tylko na korzyść i programu i powietrza w Polsce.

źródło: alebank


Chcesz dowiedzieć się więcej o Programie Czyste Powietrze? Dołącz do uczestników II Kongresu Trendy Energetyczne!

Weź udział w dyskusji o MEGATRENDACH w energetyce w Polsce!


 

 

Redakcja GLOBEnergia