Program Czyste Powietrze funkcjonuje od 19 września 2018 i doczekał się już kilku istotnych zmian i modyfikacji. W poprzedniej wersji programu, procedury składania wniosków były skomplikowane i wnioskodawcy często sobie z nimi nie radzili. Wnioski wymagały uzupełnień, przez co czas ich rozpatrywania wydłużał się w niektórych przypadkach nawet do 300 dni. W efekcie, cel jakim jest zlikwidowanie około 3 milionów kopciuchów – przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła – nie mógł zostać zrealizowany. Wersja, która obowiązuje od 15 maja jest gruntowną przebudową zasad finansowania, a celem jej wprowadzenia było maksymalne uproszczenie zasad przyznawania dotacji. Jakie są efekty?

Liczba złożonych wniosków

Jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał na Twitterze, w całym programie Czyste Powietrze Polacy złożyli 151 457 wniosków, na kwotę przekraczającą 3 miliardy złotych. Dla porównania, cały budżet przeznaczony na program wynosi około ok. 103 mld złotych, więc wydano dopiero około 3% całej kwoty!

Celem programu jest likwidacja 3 milionów kopciuchów, więc jeśli wymieniono ich około 151 tysięcy, to do tej pory zrealizowano tylko 5% celu. Do zakończenia programu zostało jeszcze około 9 lat, więc jest co robić!

Ile wniosków w nowej wersji?

Od 15 maja obowiązuje nowa wersja programu – Czyste Powietrze 2.0, w której złożenie wniosku nie stanowi już takiego problemu! Nieco później – 10 czerwca uruchomiono ścieżkę elektroniczną do składania wniosków w formie online.

Według stanu na 21. czerwca, od 15 maja 2020 roku, w nowej odsłonie programu Polacy złożyli 12 192 wnioski, z czego 1 008 w formie elektronicznej. Kwota dofinansowania z wniosków złożonych w nowej odsłonie programu wynosi ponad 123 miliony złotych.

Skuteczność realizacji

Od początku funkcjonowania programu, czyli od 19 września 2018 roku, do 15 maja 2020 roku minęło 604 dni. Polacy w tym czasie złożyli w sumie 139 265 wniosków, czyli składano około 230 wniosków dziennie.

Od 15 maja do 21 lipca minęło złożono 12 192 wnioski. W przeliczeniu na dni, Polacy składali około 182 wnioski dziennie.

O dziwo, w tym momencie skuteczność realizacji nowej edycji programu jest słabsza, niż przed jej uruchomieniem.

Na razie do programu wnioski mogą składać te osoby, które kwalifikują się do podstawowego poziomu dofinansowania, czyli ich roczny dochód nie przekracza 100 000 zł. Być może gdyby podwyższony poziom był już uruchomiony, wniosków byłoby więcej. Na razie nad jego uruchomieniem trwają prace. Więcej przeczytaj TUTAJ

Drugą kwestią może być to, że ogłoszenie wprowadzenia nowej wersji programu jest niedostatecznie rozreklamowane i Polacy nie wiedzą, że teraz łatwiej otrzymać dotację. Poza tym, w momencie uruchomienia I naboru do programu Czyste Powietrze można było składać wniosków również na nowo budowane domy.

Zainteresowanie w poszczególnych województwach

W tym momencie Czyste Powietrze cieszy się największym zainteresowaniem w województwie śląskim. Od początku ogłoszenia programu złożono 2057 wniosków, na kwotę 21,43 milionów złotych.

Na drugim miejscu jest województwo małopolskie z liczbą 1233 wniosków na 13,17 mln złotych, a na trzecim miejscu województwo mazowieckie z liczbą 1184 wniosków na 12,38 mln zł.

Cel Czystego Powietrza jest prosty: zlikwidować smog w Polsce razem trzema milionami kopciuchów i doprowadzić do tego, żeby w Polsce faktycznie było czyste powietrze. Miejmy nadzieję, że program ruszy jeszcze bardziej.

Redakcja GLOBEnergia