ERGO ARENA na drodze pozyskiwania energii z OZE

ERGO ARENA  to kolejny duży obiekt budowlany, który swą olbrzymią konstrukcję wykorzysta dodatkowo do położenia na nim paneli fotowoltaicznych. Gdańsko-sopocka hala idzie w ślady innych tego typu budynków, które czerpią energię z odnawialnych źródeł. Instalację fotowoltaiczną można na przykład spotkać na polskim stadionie w Legionowie. Tam od 2015 roku na zadaszeniu obiektu znajdują się 154 moduły fotowoltaiczne.

Słów kilka na temat projektu

W przetargu na wykonanie instalacji fotowoltaicznej dla ERGO ARENA startowało 9 firm. Ważnym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyboru wykonawcy była cena zrealizowania projektu. Oprócz tego istotna była liczba modułów przeznaczonych do zamontowania na dachu hali. Wykonawcą instalacji zostanie firma SolarSpot.

Cały projekt sfinansowany zostanie przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy.

Koszt inwestycji szacuje się na ponad 306 tysięcy złotych brutto. W tej cenie ma powstać w sumie 246 monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych. Każdy moduł ma posiadać 405 Wp mocy. Oprócz tego, na hali zamontowane będą także cztery falowniki firmy SolarEdge.

Cała instalacja powstanie na zabezpieczeniach oraz przewodach przeznaczonych dla urządzeń fotowoltaicznych.  Do instalacji zostanie wykorzystana konstrukcja płaska Corab PB-088 – konstrukcja balastowa łącząca Magnelis z  tworzywem odpornym na promienie UV.

Całkowita moc inwestycji wyniesie 99,63 kWp. Projekt przygotowano indywidualnie dla obiektu gdańsko-sopockiej hali widowiskowo-sportowej, który pokryty jest membraną. Firma wykonawcza przygotowała także prognozę uzysków, jakie spodziewa się otrzymać z instalacji słonecznej w najbliższych latach.

Projekt będzie zdalnie monitorowany, nawet do poziomu pojedynczego modułu. Umożliwi to lepsze i bardziej efektywne korzystanie z instalacji oraz pozwoli w odpowiednim czasie wykryć ewentualną awarię układu. Zwiększy to również bezpieczeństwo dla użytkowników ERGO ARENA oraz samej konstrukcji. Obserwacja działania paneli słonecznych odbywać się będzie poprzez system aplikacji.

Co niesie ze sobą taka inwestycja?

Zamontowanie modułów fotowoltaicznych pozwoli zmniejszyć koszty energii, jaką wykorzystuje ERGO ARENA. Jest to odnawialne źródło, co niesie ze sobą brak emisji zanieczyszczeń. Dzięki temu jest to przyjazna dla środowiska inwestycja. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych przyczyni się w znacznym stopniu do zwiększenia udziału OZE w całkowitej produkcji energii w Polsce. Dzięki swym nowoczesnym rozwiązaniom pozwoli też na bardziej efektywne korzystanie z energii.

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych nie jest pierwszym przedsięwzięciem Spółki Hali gdańsko-sopockiej w kierunku modernizacji obiektu na bardziej przyjazny środowisku. Wcześniej na terenie ERGO ARENA zmieniono zewnętrzne oświetlenie oraz wymieniono w sali treningowej oprawy na energooszczędne led.

ERGO ARENA stopniowo zwiększa więc swój ekologiczny charakter i zmienia się w obiekt efektywny energetycznie oraz przyjazny dla środowiska.

Inspiracja z dużych stadionów

Największa na świecie elektrownia stadionowa znajduje się na obiekcie sportów motorowych Indianapolis Motor Speedway w stanie Indiana, USA. Zainstalowana w 2014 r. elektrownia ma moc 9000 kWp i zbudowana jest z 39312 modułów fotowoltaicznych.

Z kolei największa w Europie elektrownia słoneczna na obiekcie sportowym znajduje się w Assen (Holandia) na stadionie wyścigów samochodowych TT circuit Assen, moc zainstalowana to 5 600 kWp.

Powszechnie znanymi klubami piłkarskimi, które mają na dachach swoich stadionów elektrownie fotowoltaiczne są: Ajax Amsterdam oraz Borussia Dortmund. W 2014 r. na dachu stadionu Ajaxu Johan Cruijff Arena wybudowano elektrownie o mocy 1128 kWp, która zajmuje powierzchnię ok. 7000 mkw i produkuje bez emisyjnie ok. 930000 kWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 10% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną stadionu w Amsterdamie.

Opracowano na podstawie: gdańsk.pl, globenergia.pl

Redakcja GLOBEnergia