Na dachu Słupskiego Inkubatora Technologicznego uruchomiono jedną z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Koszt całej inwestycji to około 1,5 mln złotych. Moc instalacji to ponad 180 kW.

Urządzenia, technologię oraz system zarządzania energią dostarczyła firma Viessmann. Inwestycja została zrealizowana przez firmę 2-SUN, która jest gdańskim partnerem firmy Viessmann.
Instalacja zbudowana jest z 668 sztuk modułów fotowoltaicznych Vitovolt 200 typ M270YC, 6 falowników sieciowych SMA STP25000 i jednego falownika sieciowego SMA SB3000. Instalacja znajduje się na dachu jednego budynku, ale składa się z dwóch części: starszej – małej, zbudowanej z kilku modułów, pracującej z jednym falownikiem SMA SB3000 oraz nowej, większej, która współpracuje z pozostałymi sześcioma falownikami SMA STP25000. W skład instalacji wchodzą również akcesoria komunikacyjne, stacja meteorologiczna i przewody elektryczne.

Czytaj cały artykuł – TUTAJ


Odebranie projektu miało miejsce 31 lipca 2015r. Powierzchnia dachu budynku jest ograniczona. Dlatego zdecydowano się na montaż modułów w układzie wschód/zachód. Pozwala to zoptymalizować ilość produkowanej energii na danej lokalizacji. Co więcej, standardowy kąt pochylenia modułów to 30 stopni. Na tej inwestycji moduły pochylone są pod kątem 20 stopni.

Taka orientacja modułów fotowoltaicznych tylko nieznacznie obniży produkcję energii. Dodatkowo, by nie narażać dachu budynku jak i bezpieczeństwa całej instalacji na niezaplanowane awarie, do montażu modułów użyto lekkich konstrukcji.
Źródło: GLOBEnergia Plus 9/2015